Bütçe açığını hacker’lar kapatacak

Geçtiğimiz dönemde Bangladeş'te yapılan bir banka soygununun, Kuzey Kore'den yapıldığı belirlenen başka soygunlarla benzerlik gösterdiği belirlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Şubat ayında bir Bangladeş bankasından çalınan 81 milyon dolar ile ilgili bir haber yayınlamıştık. Bu olay ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda soygunun Kuzey Koreli bir korsan grubu tarafından yapılmış olabileceği ifade edildi.

Araştırma firması Symantec Bangladeş’teki banka soygununu inceliyordu. Salı günü yayınlanan bir blog yazısında, Bangladeş’teki soygunda kullanılana benzer bir yazılımın Filipinler’de ve Vietnam’da gerçekleştirilen başka soygun girişimlerinde kullanıldığı görüldüğünü açıkladı. Symantec’e göre bu yazılım 2014’te Sony Pictures firmasının e-postalarına izinsiz erişim sağlanmasıyla da ilişkilendirilmişti.

Sony vakasıyla bağlantılı

Araştırmacılar, hırsızların kullandığı yazılımın Lazarus adlı korsan grubun kullandığı kodlarla benzerlik gösterdiğini ifade etti. FBI bu grubu Sony’ye yapılan saldırı ile ilişkilendirmişti ve bu saldırılar Kuzey Kore’den gerçekleştirilmişti. Grubun ayrıca 2009’da ABD ve Güney Kore’ye yapılan bazı saldırılarla da ilişkilendirildiği ayrıca dünya genelinde pek çok başka ülkede de saldırı gerçekleştirdiği ifade edilmişti. Geçtiğimiz yıl bir Ekvador bankasından çalınan 12 milyon doların da bu grup tarafından çalındığı sanılıyor.

Korsanlar bankaların sitemine girmek için endüstride kullanılan global mesajlaşma sistemi SWIFT’e izinsiz giriş yapmıştı. Dünyanın en büyük bankaları tarafından yürütülen Brüksel merkezli sistem yüksek güvenlik önlemlerine sahip olduğunu savunuyor.

Yıllık gelirin yüzde 10’una denk

Kuzey Kore’nin ekonomisi yaptırımlar, gıda yetersizliği ve diğer eksiklikler sebebiyle çökme noktasına gelmiş durumda. Pyongyang ekonomik verileri yayınlamıyor ancak tahminlere göre Kuzey Kore’nin gayrisafi yurt içi hasılasının 12 ila 40 milyar dolar arasında değiştiği tahmin ediliyor. Bu rakam ülkenin rekabet içinde olduğu komşusu Güney Kore’nin 1,4 trilyon dolarlık gayrisafi yurt içi hasılasının yanında oldukça küçük kalıyor.

Uzmanlar 1 milyar dolarlık vurgunun Kuzey Kore’nin yıllık gelirinin yüzde 10’una denk geldiğini ve bu rakamın onlar için hiç de küçük olmadığını belirtiyor. Araştırmacılar, korsanların Bangladeş’teki soygunu nasıl yaptığını öğrendikten sonra, benzer saldırılara maruz kalan bankalar da ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Ekvador’daki Banco del Austro’nun benzer bir saldırıya maruz kaldığı açıklanmıştı.

 

Şubat ayında bir Bangladeş bankasına yapılan soygunda milyonlarca dolar çalan ekibin daha önce Filipinler ve Vietnam'da da soygun gerçekleştiren Kuzey Koreli Lazarus korsan grubu olduğu sanılıyor. Soygunlarda kullanılan yöntemin benzerliğini fark eden araştırma firması Symantec, aynı grubun 2014'te Sony'nin e-postalarının çalınması olayıyla da ilişkilendirildiğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği