Soygun için de eğitim şart

Bangladeş'te bir bankayı elektronik yöntemlerle soymaya çalışan hacker'lar parayı aktaracakları derneğin adını yanlış yazınca yakayı ele verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bangladeş’te banka soyguncuları milyar dolarlık vurgun yapmaya çalışırken yaptığı bir yazım hatası yüzünden yakayı ele verdi. Bangladeş’in banka sisteminden Filipinler ve Sri Lanka’daki bankalara para aktaran hırsızlar, İngilizce’de dernek anlamına gelen ‘foundation’ kelimesini ‘fandation’ şeklinde yazdığı için para aktarımı gerçekleşmedi.

Para aktarımının iptalinin ardından hesaplardaki para akışını inceleyen yetkililer Filipinler’deki bir sivil toplum kuruluşuna 81 milyon dolar para aktarıldığını tespit ettiler. 4 başarılı işlemin ardından aktarılan bu paranın ardından rotayı Sri Lanka’ya çeviren hackerlar paranın ulaşacağı derneğin adını yanlış yazınca işlem gerçekleşmedi.

Yazım hatası olmasaydı büyük ihtimalle sıradaki 30 civarı işlem de gerçekleşecek ve yaklaşık 1 milyar dolarlık vurgun yapılacaktı. Siber soygunda çalınan paraların bir miktarının kurtarıldığını söyleyen yetkililer geri kalanını almak için Filipinler’deki kara para aklamaya karşı çalışan kurumlarla görüştüklerini belirtti.

Bangladeş bankasını soymaya çalışan hacker'lar parayı aktaracakları derneğin adını yanlış yazınca yakayı ele verdiler. Yazım hatası olmasa soyguncuların 1 milyar dolara yakın para çalabileceği ifade edildi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği