ATM’lerden 1 milyar Euro çalan çetenin lideri yakalandı

Dünya çapında 100'den fazla finansal kuruluşa siber saldırı düzenleyen bir grubun kilit ismi tutuklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finansal kurumlardan 1 milyar Euro’dan fazla para çalmaktan sorumlu suç örgütünün şüpheli lideri tutuklandı. İspanya’nın Alicante şehrinde yakalanan şüphelinin 100’den fazla banka ve finansal kurumu mağdur eden Carbanak ve Cobalt kötü amaçlı yazılımlarının beyni olduğu düşünülüyor.

Europol’e göre, bu siber suçlular 2013 yılından beri aktif şekilde çalışıyor. Her bir başarılı soygundan yaklaşık 10 milyon Euro çalarak toplamda 40 ülkeden en az 1 milyar Euro çaldılar. Tutuklama, Europol, İspanya Ulusal Polisi, FBI, Romanya, Belarus, Tayvanlı yetkililer ve üçüncü parti siber güvenlik şirketlerinin yaptığı incelemenin ardından gerçekleşti.

Europol, grubun öncelikle Anunak kötü amaçlı yazılımını (bankalara karşı planlanan saldırılara Carbanak kaynak kodu sağlayan Truva atı) yayarak mali suç alanına girdiğini söylüyor. Daha sonra bu kötü amaçlı yazılım 2016 yılına kadar kullanılan Carbanak’a evrildi. Kötü amaçlı yazılım ardındaki grup, personeli gözetlemek, para transferini nasıl yaptıklarını görmek ve daha sonra hileli şekilde sermaye transfer etmek amacıyla bu teknikleri taklit etmek için hedef odaklı oltalama (spear phishing) yoluyla sistemlere girdiler.

Kripto para alım satımıyla kara para akladılar

2016’dan sonra hacker’lar Cobalt Strike penetrasyon test yazılımına dayanan kötü amaçlı yazılımı dahil edecek şekilde alanlarını genişletti. Çalınan paralar ATM’lerin uzaktan kontrol edilmesiyle çekildi. Para, e-ödeme ağları kullanılarak kurban kuruluştan hacker’lar tarafından kontrol edilen hesaplara transfer edildi. Kazanç ise kripto para alım satımıyla aklandı. Yetkililere göre, dijital paralar araç ve mülk gibi lüks mallar satın almak için ön ödemeli kartlara bağlandı.

Europol bünyesindeki Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nin Başkanı Steven Wilson “En üst seviye siber suç organizasyonuna karşı yapılan bu küresel operasyon, uluslararası polis iş birliği açısından önemli bir başarı. Bu suç grubundaki anahtar figürün tutuklanması, artık siber suçluların uluslararası anonimliğin arkasına saklanamayacaklarının altını çiziyor.” dedi.

Kaynak: ZDNet

Europol'ün açıklamasına göre, 2013 yılından beri aktif şekilde çalışan, 40 ülkedeki 100'den fazla kuruluştan toplamda 1 milyar Euro'dan fazla para çalan grubun lideri yakalandı. Küresel operasyon, Europol, İspanya Ulusal Polisi, FBI, Romanya, Belarus, Tayvanlı yetkililer ve üçüncü parti siber güvenlik şirketlerinin iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği