15 milyon kişinin kart bilgilerini çalan hacker grubu yakalandı

ABD'li yetkililer, Fin7, Carbanak ve Navigator Group olarak bilinen siber suç gruplarının liderlerinin Almanya, Polonya ve İspanya'da yakalandığını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li yetkililer, Fin7, Carbanak ve Navigator Group olarak adlandırılan üç adet siber suç grubunun liderlerinin Almanya, Polonya ve İspanya’da yakalandığını duyurdu. 26 farklı suçtan aranan hackerların işlediği suçlar arasında komplo, elektronik dolandırıcılık, bilgisayar hack’leme, cihaz erişim sahteciliği ve kimlik hırsızlığı bulunuyor. ABD Adalet Bakanlığı, Fin 7 üyelerinin 100’den fazla ABD şirketini hedef aldığını, binlerce bilgisayara izinsiz giriş yaptığını ve 15 milyon kredi kartı ve banka kartı numarasını çaldığını belirtiyor. Grubun 47 farklı eyalette bilgisayar ağlarına izinsiz giriş yaptığı ve 3 bin 600’den fazla işletmede 6 bin 500 POS cihazını hack’lediği ifade ediliyor.

Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski “ABD şirketlerinin ve vatandaşlarının değerli bilgilerini çalan üç Ukrayna vatandaşı yakalandı. Kredi kartı bilgilerini çalan suçlular bu bilgileri Darknet üzerinen satıyordu. Bu saldırganlar Amerikan halkına ve ekonomisine zarar vermek için yeni yöntemler geliştirdikçe ABD Adalet Bakanlığı da yürütme partnerleri ile birlikte, bu tehditlerden sorumlu kişileri belirlemek, ele geçirmek ve cezalandırmak için çalışmaya devam edecektir.” diyor.

Fin7’ın aynı zamanda Birleşik Krallık, Avustralya ve Fransa’da da sistemlere izinsiz giriş yaptığı düşünülüyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın belgelerine göre Fin7’ın saldırdığı şirketler arasında Chipotle, Chili’s, Arby’s, Red Robin ve Jason’s Deli gibi şirketler bulunuyor. Ayrıca Lord & Taylor, Saks Fifth Avenue ve Oracle gibi şirketlere yönelik saldırılarla da ilişkili oldukları düşünülüyor.

Aylar önce tutuklandılar

Fin 7  için sunucu ve iletişim kanalı sağlamakla suçlanan Fedir Hladyr’in Ocak ayında Almanya’nın Dresden şehrinde ele geçirildiği ve Seattle’da davasının görülmesini beklediği belirtildi. Dmytro Fedorov’un ise Polonya’nın Bielsko-Biala şehrinde yine Ocak ayında ele geçirildiği ve ABD’ye iadesi için karar beklendiği ifade edildi. Üçüncü üye Andrii Kolpakov ise İspanya’nın Lepe şehrinde Haziran ayında ele geçirildi. Kolpakov’un da iadesi için temaslar sürdürülüyor.

Fin 7’ın işletmelerin sistemlerine giriş yapmak için şifre avcılığı (phishing) yaptığı ve sahte e-postalarla ve telefonlarla gerçekçi görünmeye çalıştığı belirtildi. Grubun daha sonra Carbanak’ın kötü amaçlı yazılımını kullanarak kart bilgilerini çaldığı ve bunları internette sattığı açıklandı.

ABD Başsavcısı Annette Hayes “İnternet üzerinden alışveriş yapan müşterilerin ve şirketlerin güvenliğini sağlamak ABD Adalet Bakanlığının önceliğidir. Uzak ülkelerde klavyenin ardından çalışarak yakalanmadan saklanabileceklerini düşünen siber suçlular çok yanlış düşünüyor. Çalışma ortaklarımızla uzun süredir devam eden iş birliğimize devam edeceğiz ve siber suçluları, yol açtıkları zararlardan sorumlu tutacağız.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Engadget

ABD'li yetkililer, Fin7, Carbanak ve Navigator Group olarak adlandırılan üç adet siber suç grubunun liderlerinin Almanya, Polonya ve İspanya'da yakalandığını duyurdu. 26 farklı suçtan aranan hackerların işlediği suçlar arasında komplo, elektronik dolandırıcılık, bilgisayar hack'leme, cihaz erişim sahteciliği ve kimlik hırsızlığı bulunuyor. ABD Adalet Bakanlığı, Fin 7 üyelerinin 100'den fazla ABD şirketini hedef aldığını, binlerce bilgisayara izinsiz giriş yaptığını ve 15 milyon kredi kartı ve banka kartı numarasını çaldığını belirtiyor. Grubun 47 farklı eyalette bilgisayar ağlarına izinsiz giriş yaptığı ve 3 bin 600'den fazla işletmede 6 bin 500 POS cihazını hack'lediği ifade ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği