Türk hacker 55 milyon dolar çaldı

Türk hacker Ercan Fındıkoğlu bankaların güvenlik sistemlerine girip 55 milyon dolar çaldı. Hakkında 57 yıl hapis isteniyor.
  • Bankaların sistemine girip 55 milyon dolar çalan Türk hacker Ercan Fındıkoğlu için 57 yıl hapis isteniyor. 
  • Suçunu itiraf eden ve mahkemeyle işbirliği yapan Fındıkoğlu’nun cezası hafifletilebilir.

parayi-yorgan-yapan-turk-hacker-47222

2011 yılından itibaren küresel bankacılık sistemlerinden 55 milyon dolardan fazla para çaldığı iddia edilen Türk hacker Ercan Fındıkoğlu 57 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Bir suç şebekesi kurarak bankaların sistemlerine izinsiz giriş yapan Fındıkoğlu bu yöntemle 3 kredi kartı ve ATM kartı şirketini dolandırdı.

Sanal ortamda Segate, Predator ve Oreon gibi isimlerle tanınan hacker özellikle bankaların ön ödemeli kartlarını hedef almıştı. Banka sistemlerine girip ön ödemeli kartların bilgilerine ulaşan ve kartların ATM’den para çekme limitini kaldıran Fındıkoğlu ve suç arkadaşları daha sonra dünyanın dört bir yanındaki ‘para çekme ekibi’ne haber verip ATM’leri kullanarak banka hesaplarını boşaltmalarını istediler. Bu sırada bankanın kayıtlarını takip eden Fındıkoğlu, hangi hesaptan ne kadar para çekildiğini inceledi. Bu rakamları para çekme ekibinin elemanlarına gönderen Fındıkoğlu her birinin kendisine ne kadar borcu olduğunu söyledi ve çekilen paraları talep etti.

Ercan Fındıkoğlu 'parayı yorgan yapan hacker' olarak biliniyor.
Ercan Fındıkoğlu ‘parayı yorgan yapan hacker’ olarak biliniyor.

Bu yöntemle, sadece 19-20 Şubat 2013 tarihlerinde 24 ülkede 36 bin işlem gerçekleştiren ekip, her para çekme işleminden komisyon alıyor, paranın geri kalanını Ercan Fındıkoğlu’ya gönderiyordu. Türk hacker’ın izinsiz giriş yaptığı sistemlerin Fidelity National Information Services, şu anda Wimbo adıyla hizmet veren enStage ve 2014’te Mastercard tarafından satın alınan ElectraCard olduğu belirtildi.

2013 yılında ABD’nin en çok arananlar listesinde bulunan ve Almanya’nın Frankfurt şehrinde yakalanan Fındıkoğlu 2015 yılında ABD’ye teslim edilmişti. Davası halen devam eden hacker’ın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ettiği öğrenildi. Fındıkoğlu mahkemeyle işbiliği yapması durumunda 57 yıllık cezası 11 yıla kadar düşebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği