Avrupa kripto para suçlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Kripto paraların finansal sistemde daha kalıcı bir yer aldığı bu dönemde, polis ve kripto topluluğu birbirine daha da yakınlaşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto paralar internetin karanlık köşelerinde doğdu ve yasadışı faaliyetlerle uzun bir ilişkisi var. Dolayısıyla bu ultra derecede güvenliğe duyarlı topluluklar, hiçbir şey yapmasalar da kolluk kuvvetlerini endişelendiriyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar yaygın hale geldikçe ve coin başına değerleri arttıkça, geçmişin Silk Road kullanıcılarından daha geniş bir suçlu kesimine hitap etmeye başladı. Örneğin, Londra’da uyuşturucu satıcılarının Bitcoin ATM’lerini kullanarak kara paralarını aklamaları gibi.

Metropolitan Polis Teşkilatı‘nın bir brifingine katılan Business Insider, telefonlara delil olarak el konulduğunda kripto cüzdan olup olmadığını kontrol etmenin artık olağan dışı olmadığını belirtiyor. Hatta suçlular yakalandığında sahip oldukları kripto paralara el koymanın yapılan ilk adımlardan birisi olduğu da belirtiliyor.

Avrupa’nın kripto mücadelesi

Avrupa’da kripto takibi ve stratejilerin çoğu Europol tarafından kıta çapında yapılıyor. Europol, kıta genelindeki yüzlerce kolluk kuvvet organizasyonlarının birlikteliğine yardım ediyor ve görevlilerin bilgiye ve ortak taktiklere ulaşabilecekleri merkezi bir sistem sağlıyor.

Europol’un Hollanda’daki ana merkezinde siber suç analisti olan Jarek Jacubchek bu sistemin nasıl işlediğine dair düşüncelerini paylaştı. Jacubcheck, yüksek teknolojili suçların bir bağlantı noktası olan siber suç merkezinde çalışıyor. Siber suç merkezi, bu suçlara yönelik kabiliyeti olmayan kolluk kuvvetlerine yardım ediyor.

Bu merkez aynı zamanda kripto paralardan da sorumlu. Jacubchek kripto denetiminde kaç kişinin çalıştığını söylemekten çekinse de, geçtiğimiz yıl içinde önemli ölçüde arttığını belirtiyor. IP adres veritabanına danışma, dijital cüzdanlardan ilgili şahıslara erişme ve yeni sorgular oluşturma gibi Europol’un sunduğu veriler, detektiflere soruşturmalarında yeni ipuçları bulmalarını sağlayabilir ya da kolluk kuvvetlerinin önemli tutuklamalar yapmaları için gerekli delilleri verebilir.

Altyapının içine girmek

Europol kripto borsalar, simsarlar ve coin işlemi yapabilmeniz için diğer gerekli varlıklarla ilişkiler oluşturarak önemli bir avantaj elde ediyor.

Her yıl Europol halka kapalı şekilde düzenlenlediği Virtual Currencies Conference (Sanal Paralar Konferansı) ile kripto uzmanlarıyla polisin buluşup açıkça konuşmalarını sağlıyor. Bu konferansın beşincisi önümüzdeki Haziran ayında gerçekleşecek. Europol yayınladığı basın bildirisinde, bir önceki konferansa 150 soruşturmacı ve kripto dünyasından temsilcilerin katıldığını belirtti. Bu temsilciler arasında Bitcoin.de, Bitfinex, BitPanda, Bitonic, Bitstamp, BitPay, Coinbase, Cubits, LocalBitcoins, SpectroCoin ve Xapo gibi önemli şirketler bulunuyor.

Jacubchek her yıl bu konferansın önemli ölçüde ilerlediğini söylüyor:

İlk konferans “Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?” sorusundan ibaretti. Artık bu konulara hiç değinmiyoruz. İnsanların halihazırda aşina olduğunu varsayıyoruz. Böylece takip teknolojileri ve soruşturmacılara daha kullanışlı çözümler hakkında konuşmaya başlayabiliyoruz

Bu konferansların sonuçları çoktan gerçek hayatta uygulanmaya başlamış. Kolluk kuvvetlerinin teşviği ile kripto servisleri “Müşterini Tanı” (Know Your Customer) prosedürlerini geliştirip sağlamlaştırmış. Böylece kendini geleneksel finans gereksinimlerine daha da yakınlaştıran kripto servisler müşterilerinden kimliğini kanıtlayacak belge ve adres istiyor. Hatta bazı servisler kullanıcılarından fotoğraflarını çekip yüklemelerini istiyor.

Bu prosedürler sayesinde alım satım yapılan varlık her ne kadar takip edilmez olsa da, müşteriyi takip etmek gayet de mümkün hale geliyor.

Jacubchek, daha önce ilişkide olduğu kripto şirketlerinin yardıma çok istekli olduğunu belirtiyor. Bu durumun karşılığında bir şey istedikleri için değil, hedeflerinin kolluk kuvvetleri için en değerli veri tiplerini belirlemek ve en az anlaşmazlık ile ulaştırmak olduğunu söylüyor.

Kripto borsalar ve diğer kripto şirketler hack, hırsızlık ve yasadışı aktivitelerin açık hedefi olduğu için müşterileri hakkında kayıtları iyi tutarak ve polis ile iyi ilişkide bulunarak şirketler bu suçluların yakalanma ihtimalini arttırmak istiyor.

Ancak suç üzerine ün yapmış bazı kripto paralar bu yaklaşımın tam tersini benimsiyor. Jacubchek özellikle bu konuda Monero, Zcash ve Dash‘i belirtiyor. Görülen o ki, Metropolitan Polisi de bu kripto paralara karşı aynı izlenimde.

Bu istisnalar dışında sanal paralar finansal sistemde daha kalıcı bir yer almaya başladığı bu dönemde polis ve kripto topluluğun daha da yaklaştığı görünüyor.

Kaynak: Business Insider

Kripto paralar internetin karanlık köşelerinde doğdu ve yasadışı faaliyetlerle uzun bir ilişkisi var. Dolayısıyla bu ultra derecede güvenliğe duyarlı topluluklar hiçbir şey yapmıyor olsalar da kolluk kuvvetlerini endişelendiriyor.

Avrupa'da kripto takibi ve stratejilerin çoğu Europol tarafından kıta çapında yapılıyor. Europol, kıta genelindeki yüzlerce kolluk kuvvet organizasyonlarının birleşmesine yardım ediyor ve görevlilerin bilgiye ve ortak taktiklere ulaşabilecekleri merkezi bir sistem sağlıyor. Bununla birlikte her yıl düzenlediği Sanal Para Konferansı ile soruşturmacılar ile kripto topluluğundan temsilcileri bir araya getiriyor. İki tarafın da amacı suçluların bir an önce yakalanması.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği