Avrupa Birliği Bitcoin için düzenleme getirebilir

Avrupa Birliği, Bitcoin ve diğer kripto paraların hızlı yükselişinin getirdiği tehditlerin üzerine gidilmezse kripto paraları düzenleyebileceğine dair uyarıda bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto paraların ani yükselişi ve düşüşü bazı yatırımcılara milyonlar kazandırırken bazılarının ağır kayıplar yaşamasına neden oldu. Şu anda 10 bin Dolar seviyesinde olan Bitcoin yakın zamanda 6 bin Dolar’ın altına düşmüştü. 2017’de yaklaşık yüzde iki bin artış yaşayan Bitcoin’in 20 bin Dolar seviyesini zorladığı zamanları görmüştük.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Pazar günü yaptığı bir açıklamada “Bu küresel bir sorun ve küresel seviyede takip edilmesi önemli. Kripto paralarla ilgili tehditlerin arttığını ama uluslararası bir çaba olmadığını görürsek kripto paraları düzenleme yoluna gidebiliriz.” ifadelerini kullandı. Dombrovskis, Avrupa Merkez Bankası, sanayi kuruluşları ve G20 için düzenlemeler yazıp koordine eden Financial Stability Board’un katıldığı yuvarlak masa toplantısının ardından konuşma yaptı.

Mart ayında Buenos Aires’te toplanacak G20 maliye bakanları ve merkez bankası mensuplarının gündeminde kripto paralar olacak. Finansal hizmetler delegeleri, Avrupa Birliği’nin bu yılın ilerleyen zamanlarında ya da 2019’un başında kripto para konusunda karara varacağını belirtti.

Kripto paraların düzenlenmesi, kripto paralarla işlem yapan kişilerin kimliklerini açık etmelerini sağlayarak ve Bitcoin ya da Ethereum sistemlerini kullanmayı zorlaştırarak para aklama ve terörle mücadele için tasarlanan finansal düzenlemeler gibi değerlendirilebilir.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, yakın zamanda yaptığı bir çağrıyla kripto paralar için küresel ölçekte bir önlem alınması gerektiğini, Bitcoin’i “balon, Ponzi düzeni ve çevre felaketinin birleşimi” olarak tanımlayan Uluslararası Ödemeler Bankası Başkanı Agustín Carstens ile aynı fikirde olduklarını açıkladı.

“Kripto paralar diğer finansal araçlar gibi düzenlenmeli”

Almanya ve Fransa bu ay yaptıkları açıklamalarla kripto paraların yeni fırsatlar doğurabileceğini, öte yandan yatırımcılar için büyük tehditler de oluşturabileceğini söyledi. Ancak G20 ülkeleri şu anda kripto paraları düzenleme konusunda fikir birliğine varabilmiş değil.

Politika yapıcılar, kripto paraları barındıran blok zinciri teknolojiyle oluşan sektörün fırsatlarına sert şekilde müdahale ederek büyümeyi diğer bölgelere kaptırmaktan ya da iş fırsatlarını kaybetmekten endişe duyuyor. Avrupa Parlamentosu merkez sağ üyesi Markus Ferber, yavaş işleyen uluslararası kuralları beklemektense Avrupa Birliği düzenlemesinin gerekliliğine dikkat çekiyor. Ferber yaptığı açıklamada “Perakende yatırımcıların piyasa suistimaline ve sahtekarlığa kurban gitmemesi için tıpkı diğer finansal araçlar gibi sanal paralar da düzenlenmeli.” ifadesine yer verdi.

Kaynak: The Guardian

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Pazar günü yaptığı bir açıklamada "Kripto paralarla ilgili tehditlerin arttığını ama uluslararası bir çaba olmadığını görürsek kripto paraları düzenleme yoluna gidebiliriz." dedi. Mart ayında Buenos Aires'te toplanacak G20 maliye bakanları ve merkez bankası mensuplarının gündeminde kripto paralar olacak. Finansal hizmetler delegeleri, Avrupa Birliği'nin bu yılın ilerleyen zamanlarında ya da 2019'un başında kripto para konusunda karara varacağını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği