Güney Kore yeni kripto para yönetmeliğini yürürlüğe koydu

Güney Kore hükümeti yeni kripto para yönetmeliğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Güney Kore hükümeti yeni kripto para yönetmeliğini duyurdu.[/inlinetweet] Duyurunun ardındansa Bitcoin ve Ethereum piyasalarında yüzde 12 ve yüzde 8’lik bir düşüş yaşandı. Güney Kore, ABD ve Japonya’nın ardından kripto para dünyasının en büyük üçüncü pazarı olarak biliniyor. Gelecek ay yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anonim kripto para hesaplarına izin verilmeyecek ve kripto para alışverişi yetkililerce takip edilecek. Hükümetse daha önce yaptığı bir açıklamayla düzenleme hakkında ipuçları vermişti: “Kripto para piyasası Kore’de tutarsız bir şekilde abartıldı. Hükümet bu anormal duruma daha fazla izin vermeyecek.”

Wall Street Journal’ın haberinde Güney Kore Adalet Bakanlığı’nın kripto para borsasını ülke çapında durdurmak için girişimleri olabileceğini ancak bu durumun ne zaman ve nasıl olacağına dair herhangi bir detay olmadığı belirtildi. Bu gelişmeyse Güney Kore’nin kripto para çılgınlığı üzerinde hüküm kurmak istediğini gösteriyor. Hükümet en son Eylül ayında ilk kripto para tekliflerini yasaklamıştı.

Sene içinde kripto paralara ilgi artsa da piyasada hala büyük bir oranda dalgalanmalar yaşanıyor. Güney Kore ise yapacağı yeni düzenlemeyle bu riskleri azaltmak istiyor. Bu ay Bitcoin fiyatları rekor kırarak 20 bin Dolar’a yükselmişti -sene başında bin Dolar seviyesinde olduğunu belirtelim.- Bu denli yüksek dalgalanmalarla birlikte kripto para piyasası peş peşe gelen hack’lenme haberleriyle sarsılmıştı. Güney Kore merkezli kripto para takas şirketi Youbit Nisan ayında yaşadığı 72 milyon Dolar ve bu ay yaşadığı 35 milyon Dolarlık hack’lenme nedeniyle iflas başvurusu yaptı.

Güney Kore hükümeti kripto para sistemlerinin ‘yatırım sahtekarlığına ve hack’lenmeye karşı savunmasız’ olduğu konusunda uyarmıştı. Başbakan Lee Nak-yeon ise kripto paralar hakkında şunları belirtmişti: “Bazı çarpık veya patolojik fenomenlere yol açtı.”

Kaynak: Engadget

Güney Kore hükümeti yeni kripto para yönetmeliğini duyurdu. Duyurunun ardından ise bitcoin ve ethereum piyasalarında yüzde 12 ve yüzde 8’lik bir düşüş yaşandı. Güney Kore ise ABD ve Japonya’nın ardından kripto para dünyasının en büyük üçüncü pazarı olarak biliniyor. Gelecek ay yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anonim kripto para hesaplarına izin verilmeyecek ve kripto para alışverişi yetkililerce takip edilecek. Hükümet ise daha önce yaptığı bir açıklama ile düzenleme hakkında ipuçları vermişti: “Kripto para piyasası Kore’de tutarsız bir şekilde abartıldı. Hükümet bu anormal duruma daha fazla izin vermeyecek.”2 yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Yanılmıyorsam dünya da dolaşan şu an geçerli paraların %90’dan fazlası elektronik ortam da gerçekleşiyor, yani sanal! O yüzden bu tip kripto paralara sanal demek mantıksız geliyor bana. Bu kripto paralara güven arttıkça dünya da dolaşan geçerli para birimleriyle savaşta yeni bir sürece girmiş olacağız. Herkese nice mutlu yıllara….

Yorumunuz: