Google da kripto para reklamlarını yasaklayacak

Tıpkı Facebook’un Ocak ayında yaptığı gibi, Google da kripto para reklamlarını engelleme kararı aldı. Karar Haziran ayından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Haziran ayı itibariyle ICO (Initial Coin Offering) ve kripto paraları teşvik eden reklamları yasaklamaya başlayacağını duyurdu. Google’ın bu kararı, diğer riskli finansal ürünleri yasaklama politikasının bir parçası.

Şu anda arama çubuğuna ‘Bitcoin’ yazdığınızda arama sonuçlarının en başında kripto para satın almanızı sağlayan bir reklam çıkıyor. Ancak Google’ın yeni kararıyla birlikte bu durum değişecek. Facebook da Ocak ayında platformdaki bütün kripto para reklamlarını yasaklamaya karar vermişti. Ancak Bloomberg‘in haberine göre, Facebook kripto para reklamları yasağı delmenin bir yolunu buldu; Bitcoin’deki ‘o’ harfini ‘0’ ile değiştirerek kelimeyi farklı şekilde yazmak gibi. Bloomberg‘e konuşan bir Google sözcüsü, şirketin bu gibi çözümlerle başa çıkmaya çalışacağını söyledi.

Google, başka bir blog gönderisinde, 2017’de şirket politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle 3,2 milyardan fazla reklamı engellediklerini belirtti. Sürdürülebilir Reklamlar Müdürü Scott Spencer konuyla ilgili hassasiyetlerini şu şekilde ifade etti:

İster zararlı ister müdahaleci reklamlar olsun, internetteki reklam tecrübesini iyileştirmeye çalışmak bizim için öncelik olmaya devam edecek.

Bitcoin ve diğer kripto paraların değeri çok hızlı şekilde değişiyor. Hükümetler de dijital paralara sınır getirmeye çalışıyor. Örneğin Hindistan Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak tanımadığını söylerken Çin dijital para birimlerine getirdiği kısıtlamaları giderek artırıyor. Güney Kore, yurt içindeki bütün kripto para ticaretini yasaklamayı amaçlayan bir kanun üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda da Hong Kong, halkı kripto paralara karşı uyarmak için bir reklam kampanyası başlatmıştı.

Kaynak: The Verge

Değeri çok hızlı şekilde değişen kripto paralara karşı önlem alan şirketlerin ve ülkelerin sayısı artıyor. Şimdi de Google, Haziran ayı itibariyle kripto para ve ICO (Initial Coin Offering) reklamlarını engelleme kararı aldı. 2017’de şirket politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle 3,2 milyardan fazla reklamı engellediklerini belirten Google, internetteki reklam tecrübesini iyileştirmeye çalışmaya her zaman öncelik verdiklerini söyledi.Bir yanıt

Yorumunuz: