Facebook bütün kripto para reklamlarını yasakladı

Facebook dün yayımladığı bir blog yazısında artık hiçbir reklamcının kripto para, ICO ve ikili opsiyon tanıtımı yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, şirketin ‘yanıltıcı veya aldatıcı tanıtım etkinlikleriyle ilişkili mali ürünler ve hizmetler’ şeklinde tanımladığı şeylerin reklamının yapılmasını engellemek adına Bitcoin de dahil olmak üzere bütün kripto para reklamlarını yasaklama kararı aldı.

Facebook tarafından yayımlanan bir blog yazısında belirtildiği üzere, artık yasal ve meşru olsa bile hiçbir reklamcı kripto para, ICO (initial coing offering) ya da ikili opsiyon gibi etkinliklerin tanıtımını yapamayacak. Bu da artık kripto para dünyası için adeta bir internet mim’i haline gelen ve reklamları internetin her yerine yayılan James Altucher‘in de Facebook’ta reklam yapamayacağı anlamına geliyor.

Şirketin yeni ilkesini ihlal eden reklamlar Facebook uygulamasından kaldırılacağı gibi Facebook’un reklam sattığı platformlardan da kaldırılacak. Örneğin Instagram, Instagram’ın reklam ağı ve üçüncü parti uygulamalarında reklam yayınlayan Audience Network gibi.

Kripto paralar birçok dolandırıcılık olayına sebep oldu

Kripto paralar bugüne kadar çok sayıda dolandırıcılığa ve birçok insana pahalıya patlayan ani fiyat dalgalanmalarına sebep oldu. Mesela daha birkaç gün önce bir kripto para projesi bir avuç yatırımcının parasını alıp geride manidar bir mesaj bırakarak ortadan kayboldu. Dolandırıcılık tabii ki yasal bir şey değil ama kişinin anlamadığı yatırımlarla ‘kumar oynaması’ gayet yasal. Yetkililer dünyanın çeşitli yerlerinde kripto paralara yatırım yapmakla ilgili uyarılarda bulunuyor. Hatta yakın zamanda yapılan bir duyuruyla, Hong Kong’da halkı kripto paralar ve ICO’lar hakkında bilinçlendirme amacıyla bir kampanya başlatılacağı açıklandı.

‘Hamlenin yasal kripto para şirketlerini ve bağlantılı kripto ürünlerini haksız şekilde cezalandırdığı’ gerekçesiyle Facebook’un yeni reklam politikasına karşı çıkan girişimciler ve yatırımcılar olacaktır. Fakat Facebook Yönetim Kurulu’nda kendi şirketlerinin kripto para destekleyicilerinden olduğu bilinen Marc Andreessen ve Peter Thiel adlı iki yatırımcı olduğu, ayrıca Facebook Messenger patronu David Marcus da popüler kripto para borsası Coinbase’in yönetim kurulunda yer aldığı biliniyor.

Kaynak: Recode

Facebook, artık hiçbir reklamcının herhangi bir kripto para, ICO (initial coin offering) veya ikili opsiyon tanıtımı yapmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Bu ilkeyi ihlal eden reklamlar Facebook uygulamasından olduğu gibi Instagram, Instagram'ın reklam ağı ve üçüncü parti uygulamalarında reklam yayınlayan Audience Network gibi platformlardan da kaldırılacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği