Twitter da kripto para reklamlarını yasakladı

Pazar günü açıklama yapan Twitter, kripto para reklamlarını yasaklayacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Düzenleyici belirsizliği ve teknoloji şirketlerinin reklam yasaklarının ardından Bitcoin yaklaşık yüzde 7 oranında değer kaybederek geçtiğimiz Pazar günü 8 bin Dolar’ın altına düştü. (Haberin yayımlandığı sırada 7 bin 954 Dolar’dan işlem görüyor.)

Twitter, kripto para ve Initial Coin Offering (ICO) konularında Google ve Facebook’un izinden giderek kripto para reklamlarını yasaklayacağını duyurdu.

Bu yıl, benzer duyuruların ardından Bitcoin’in değeri düşmüştü. Bitcoin, dünyanın en büyük ikinci çevrimiçi reklam sağlayıcısı Facebook’un kripto para tanıtımı yapan bütün reklamları engelleyeceğini açıklamasının ardından Ocak ayında yüzde 12’lik bir düşüş yaşamıştı. Mart ayının başlarında da dünyanın en büyük çevrimiçi reklam sağlayıcısı Google, finansal hizmetler politikasında güncelleme yaparak Haziran ayı itibariyle “kripto para ve bağlantılı içerik” tanıtımlarını yasaklayacağını açıklamıştı.

Blok zinciri bağlantılı şirketlere yatırım yapan risk sermayesi şirketi Blockchain Capital‘dan Spencer Bogart “Daha önemli ve daha büyük platformlar kripto para reklamlarını zaten engellediği için Twitter’ın hamlesinin büyük bir etki yaratacağını düşünmüyorum.” dedi. Bogart, Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin Bitcoin hakkındaki kişisel duruşuna dikkat çekti: “Belli ki Jack Dorsey kripto paralara inancı tam olan biri. O yüzden ben Twitter’ın getireceği herhangi bir ‘yasağın’ satır aralarını okumak isterim.”

Twitter ve Square CEO’su Dorsey yakın zamanda Sunday Times‘a verdiği röportajda Bitcoin’in önümüzdeki on yıl içinde birincil para birimi olacağına duyduğu inancı dile getirmişti.

“Kripto paralar tamamen yasaklanmamalı”

Coinbase’e göre, Aralık ayında 20 bin Dolar seviyesini gören Bitcoin o zamandan bu yana yaklaşık olarak yüzde 60 oranında bir düşüş yaşadı. Merkez bankası mensuplarının ve maliye bakanlarının kripto paralar hakkında ‘verimli’ görüşmeler yaptıklarını belirttikleri G-20 Zirvesi’nin ardından Bitcoin 9 bin Dolar seviyesine çıktı. Reuters‘ın haberine göre, İtalya’nın merkez bankası lideri, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada kripto paraların tehlike arz ettiğini ancak tamamen yasaklanmaması gerektiğini söyledi.

Coinbase’e göre, 1 Ocak’tan bu yana Bitcoin yüzde 29, Ethereum yüzde 45 ve Litecoin yüzde 40 oranlarında düşüş yaşadı. Ripple’ın değeri ise yıl başından bu yana yüzde 38’den fazla azaldı.

Kaynak: CNBC

Facebook ve Google, yakın zamanda yaptıkları açıklamalarla kripto para ve Initial Coin Offering reklamlarını engelleyeceklerini söylemişti. Şimdi de Twitter bu tür reklamları engelleyeceğini duyurdu. Twitter'ın Pazar günü yaptığı duyurunun ardından Bitcoin'in değeri yüzde 7 oranında düşerek 8 bin Dolar'ın altına indi. Bu yıla 13 bin Dolar seviyesiyle başlayan Bitcoin'in değeri o zamandan beri yüzde 42'den fazla azaldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği