Estonya kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor

Estonya, kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Tıpkı Ethereum gibi Estonya'nın kripto parası da dünyanın herhangi bir yerinde harcanabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Estonya kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Estonya e-Residency Yönetim Müdürü Kaspar Korjus, bir blog yazısında “Estcoin’ler Estonya Cumhuriyeti tarafından yönetilecek fakat e-Residency (e-ikamet) programları vasıtasıyla dünyanın her yerinden ulaşılabilecek. Ayrıca Estcoin ICO (Initial Coin Offering) yoluyla piyasaya sürülecek.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en kıymetli ikinci kripto parası Ethereum‘un üreticisi Vitalik Buterin‘in Estcoin hakkındaki yorumları olumlu; projenin uluslararası yatırımlar alma konusunda faydalı olabileceğini düşünüyor. Korjus, toplanan paranın tıpkı Norveç’in multi milyar Dolar’lık petrol fonu gibi kullanılabileceğini, böylece hem Estonyalı vatandaşlar hem de yatırımcılar için faydalı olacağını belirtiyor. Korjus, “Estcoin ile toplanan fonlar, Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (PPP) tarafından yönetilebilir ve anlaşmada da belirtildiği üzere sadece dijital bir ulus inşa etmek için kullanılabilir. Bu sayede Estonya’nın yeni teknolojilere ve yeniliklere yatırım yapması sağlanır. Böylece Estonya, gelecek nesillerdeki toplumların dijital çağa nasıl hizmet edeceğine dair rol model olur. Estcoin, sadece Estonya’da değil dünyanın herhangi bir yerinde harcanabilen bir para birimi olabilir” diye ekliyor.

Önce pilot proje olacak

Estonya hükumeti fikirleri bir sonraki seviyeye taşıyabilmek için geri bildirimleri bekliyor. Korjus, “Eğer bu teklif için destek gelirse, ICO’dan bir önceki adım Estcoin’in değerini belirlemek ve dijital ulusumuzu geliştirmek için nasıl kullanılabileceğine karar vermek olacak. Pilot proje olarak başlayıp talep olması halinde işleri ilerletmek şimdilik daha uygun görünüyor.” dedi.

Kaynak: Cityam

Estonya Cumhuriyeti kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Dünyanın en kıymetli ikinci kripto parası Ethereum'un üreticisi Vitalik Buterin'in Estcoin hakkındaki yorumları olumlu; projenin uluslararası yatırımlar alma konusunda faydalı olabileceğini düşünüyor. Kaspar Korjus, toplanan paranın tıpkı Norveç'in multi milyar Dolar'lık petrol fonu gibi kullanılabileceğini, böylece hem Estonyalı vatandaşlar hem de yatırımcılar için faydalı olacağını belirtiyor. Estcoin, sadece Estonya'da değil dünyanın herhangi bir yerinde harcanabilen bir para birimi olacak. Korjus, pilot proje olarak başlayıp talep olması halinde işleri ileri seviyeye taşımanın daha uygun olabileceğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği