Estonya, e-vatandaşlık hizmetini askıya aldı

Estonya, dijital kimlik kartlarında kimlik hırsızlığına sebep olabilecek önemli bir güvenlik açığı fark edince e-vatandaşlık programını askıya aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Estonya, dijital kimlik kartlarında kimlik hırsızlığına sebep olabilecek önemli bir güvenlik açığı fark edince e-vatandaşlık programını askıya aldı. Kimlik kartları, Estonya vatandaşları ve ‘e-vatandaşlar’ tarafından bankacılık, elektronik oy verme, vergi işlemleri, tıbbi kayıtlar ve seyahat gibi işlemler için kullanılıyor. E-vatandaşlık programı, Brexit’ten sonra şirketlerini Avrupa Birliği’nde kurmak isteyen Britanyalı girişimciler arasında da oldukça popüler. Wired‘ın bir haberine göre, bu zamana kadar binden fazla Britanyalı girişimci programa başvurdu.

Kullanıcılar yeni bir güvenlik güncellemesi yapana kadar 16 Ekim 2014-25 Kasım 2017 tarihleri arasında verilen bütün kimlik kartları askıya alındı. Fakat bir sorun var; herkes kartını aynı anda güncellemeye çalıştığı için Estonya’da yaşamayan e-vatandaşlar güncelleme yapmaya çalıştıklarında hata mesajları alıyor. Hükumet, başlangıçta bankacılık ve diğer günlük hizmetler için kullanılan kartların güncellenmesine öncelik verdiklerini fakat şu anda bütün e-vatandaşların güncelleme yapabildiğini söylüyor.

Başka kartlar ve bilgisayarlar da etkilendi

Başbakan Jüri Ratas, güvenlik açığından kaynaklanan herhangi bir kimlik hırsızlığı vakası tespit etmediklerini söyledi. Estonya hükumeti, açığı Eylül ayında fark ettiklerinde 750 bin kimlik kartının durumdan etkilendiğini belirtti. E-vatandaşlık programı müdürü Kaspar Korjus, “Güvenlik açığı sadece Estonya’nın kullandığı kimlik kartlarını değil, aynı üretici tarafından üretilen çipleri kullanan bilgisayar sistemlerini ve kartları da kapsıyordu. Bu da, durumdan avantaj sağlamaya çalışan uluslararası bilişim suçlularını cezbetti.” dedi.

Kaynak: Business Insider

Estonya, dijital kimlik kartlarında kimlik hırsızlığına sebep olabilecek önemli bir güvenlik açığı fark edince e-vatandaşlık programını askıya aldı. Kimlik kartları, Estonya vatandaşları ve ‘e-vatandaşlar’ tarafından bankacılık, elektronik oy verme, vergi işlemleri, tıbbi kayıtlar ve seyahat gibi işlemler için kullanılıyor. Başbakan Jüri Ratas, güvenlik açığından kaynaklanan herhangi bir kimlik hırsızlığı vakası tespit etmediklerini söyledi. Estonya hükumeti, açığı Eylül ayında fark ettiklerinde 750 bin kimlik kartının durumdan etkilendiğini belirtti. E-vatandaşlık programı müdürü Kaspar Korjus, “Güvenlik açığı sadece Estonya’nın kullandığı kimlik kartlarını değil, aynı üretici tarafından üretilen çipleri kullanan bilgisayar sistemlerini ve kartları da kapsıyordu.” dedi.Yorumunuz: