Hindistanlılar Estonya’da bir yılda 200 girişim kurdu

Hindistanlı girişimciler, Estonya'nın e-vatandaşlık programından faydalanarak, geçtiğimiz yıl içinde Estonya'da yaklaşık 200 adet şirket kurdu

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistanlı girişimciler, Estonya’nın e-vatandaşlık programından faydalanarak, geçtiğimiz yıl içinde Estonya’da yaklaşık 200 adet şirket kurdu. E-vatandaşlık programının Hindistan elçisi Riho Kruuv, programın girişimcilere Avrupa pazarına erişme ve risk sermayesi şirketlerinden yatırım alma imkanları sağladığını söyledi.

Program 1 Aralık 2014’te başlatılmıştı ve bugüne dek 2 bin 200’den fazla Hindistan vatandaşı programa dahil oldu. Bunların arasında Reliance Industries Yönetim Kurulu Başkanı Mukesh Ambani de bulunuyor. Ambani 275’ten fazla girişime destekte bulundu.

Program kapsamında dünya üzerindeki herkes, 100 Avro başvuru ücreti ve 190 Avro çevrimiçi işletme ücreti ödeyerek e-vatandaşlık alabiliyor. Avrupa’daki yetkili hizmet sağlayıcılar aracılığıyla yeni şirketi diğer Avrupa ülkelerinde açmak da mümkün.

Birçok önemli isim e-vatandaşlık aldı

Kruuv “E-vatandaşlık programının ana hedefi tüm dünyadan girişimcileri Estonya’ya çekmek ve karşılığında Estonya’nın yatırım almasını, iş imkanı sunmasını ve vergi geliri elde etmesini sağlamak. Dünya Ekonomik Forumu tarafından Avrupa’nın en girişimci ülkesi olarak tanımlanan Estonya, e-vatandaşlık programı ile birlikte 157 farklı ülkeden, 50 binden fazla kişinin ülkede 6 binin üzerinde girişim kurmasını sağladı. Yeni girişimler kuran Hindistanlılar arasında, ışık üzerinden veri ya da enerji gönderimi teknolojisi Li-Fi’ın mucidi Deepak Solanki de bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Mukesh Ambani, e-vatandaşlığını kullanarak, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Reliance Jio Infocomm’un bir yan şirketini Estonya’da kurdu ve yazılım mühendislerini işe alarak dijital ve e-yönetim çözümleri geliştirdi. Hindistan’ın Birlik Hukuk, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad da Estonya’nın e-vatandaşı. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in de Estonya’da e-vatandaşlığı bulunuyor ancak ünlü iş adamı ülkede henüz bir ticari çalışmada bulunmadı.

Solanki’nin Estonya’da kurduğu şirket şu anda Airbus ve Boeing gibi şirketlerle çalışarak hava araçları ve yerdeki merkezler arasında iletişim imkanı sunmayı, uçaklara bu şekilde kablosuz internet bağlantısı sağlamayı amaçlıyor. Kruuv “Avrupa’da iyi fikirleri bekleyen çok fazla para var. Önemli olan girişimleri bir araya getirerek bunlara çalışma imkanı veren bir platform sunmak.” diyor.

İş birliği anlaşmaları

Ambani’nin Reliance Jio ayrıca Estonya’da dijital ve iletişim alanında çalışan bir yan şirket kurmayı da planlıyor. Yakın zamanda Estonya ve Hindistan’ın Telangana eyaletinin yönetimi, bilişim ve iletişim teknolojileri, siber güvenlik ve blok zinciri alanlarında iş birliği yapmak için bir mutabakat anlaşması imzaladı. Estonya, eyalet yönetimi ile yüksek öğrenim alanında da bir iş birliği çalışması yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak: India Times

Hindistanlı girişimciler, Estonya'nın e-vatandaşlık programından faydalanarak, geçtiğimiz yıl içinde Estonya'da yaklaşık 200 adet şirket kurdu. E-vatandaşlık programının Hindistan elçisi Riho Kruuv, programın girişimcilere Avrupa pazarına erişme ve risk sermayesi şirketlerinden yatırım alma imkanları sağladığını söyledi. Program 1 Aralık 2014'te başlatılmıştı ve bugüne dek 2 bin 200'den fazla Hindistan vatandaşı programa dahil oldu. Bunların arasında Reliance Industries Yönetim Kurulu Başkanı Mukesh Ambani ve ışık üzerinden veri ya da enerji gönderimi teknolojisi Li-Fi'ın mucidi Deepak Solanki de bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği