Hindistan’da 4G, üç ay daha ücretsiz

Hindistan'da Eylül ayında kurulduğundan bu yana ücretsiz 4G internet hizmeti sunan operatör Jio, bu kampanyayı bir çeyrek daha devam ettirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son 10 yıldır Hindistan’ın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduran Mukesh Ambani, sadece Hindistan’ın en zengin insanının yapabileceği bir şey yaparak milyonlarca kullanıcıya, yılbaşı hediyesi olarak üç ay boyunca ücretsiz 4G bağlantısı sunmaya karar verdi.

Reliance Industries‘in başkanı ve yöneticisi olan Ambani, perşembe günü yaptığı açıklamada, telefon şirketi Reliance Jio‘nun halihazırda sunduğu üç ay ücretsiz 4G LTE hizmetini bir çeyrek daha uzatma kararı aldığını ifade etti. Yani mevcut 52 milyon Jio müşterisi ve yeni aboneler, 31 Mart 2017’ye kadar ücretsiz 4G bağlantısı kullanabilecek.

Aramalar, internet, video ücretsiz

Ücretsiz servisler sınırsız sesli arama, günde 1 GB 4G LTE veri, ülkenin dört bir yanında kurulmuş halka açık Wi-Fi noktalarından ve talep üzerine video servislerinden yararlanma imkanını kapsıyor.

Ambani ayrıca Jio’nun 50 milyon aboneye üç aydan daha kısa bir sürede ulaştığını ve şirketin her gün ortalama 600 bin yeni abone kaydı yaptığını sözlerine ekledi. Ambani’nin açıklamalarına göre Jio kullanıcıları ortalama bir Hintli geniş ağ internet kullanıcısından 25 kat daha fazla internet kullanıyor; bu da Jio’yu ülkenin en büyük geniş bant  internet hizmet sağlayıcısı yapıyor.

Diğer operatörler tepkili

Jio bu yılın Eylül ayında hizmete girdiğinde, mevcut operatörler tarafından pek hoş karşılanmamıştı. Özellikle Ambani şirketin kullanıcılardan sesli aramalar için ücret almayacağını açıkladığında ciddi tepkiler almıştı. Bazı operatörler için sesli arama ücretlerinin şirket gelirinin yüzde 70’ini oluşturduğu düşünüldüğünde bu tepkilerin haksız olmadığı görülüyor.

Reliance Industries şimdiden satın almalar, ağ kurulumu ve operasyon masrafları ile birlikte 20 milyar Dolar harcama yaptı. Ancak şirket şimdiye dek herhangi bir gelir elde etmiş değil.

Kaynak: Mashable

Hindistan'ın en zengin kişisi Mukesh Ambani tarafından kurulan mobil operatör Jio, son üç aydır sesli arama, günde 1 GB 4G LTE internet, Wi-Fi noktaları ve talep üzerine video servislerini ücretsiz olarak sunuyor. Ambani tarafından perşembe günü yapılan açıklamada bu ücretsiz servislerin 3 ay daha devam edeceği açıklandı. Bu fırsatlar sayesinde daha 3 ayı doldurmadan 50 milyon aboneye ulaşan operatör şimdiye dek yaptığı 20 milyar Dolarlık harcamaya karşın herhangi bir gelir elde edebilmiş değil. Diğer operatörler ise şirketin her hizmeti ücretsiz sunarak müşterileri kendisine çekmesine tepkili.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği