Vodafone Hindistan’da rekabet için birleşiyor

Hindistan'daki tek rekabet ortamı dijital para değil!
Uluslararası telekomünikasyon şirketi Vodafone, Hindistan pazarındaki en büyük hücresel servis olmak için rakibi Idea Cellular ile birleşti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası telekomünikasyon şirketi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Vodafone, Hindistan pazarında rakibi Idea Cellular ile birleşti.[/inlinetweet] Ülkedeki en büyük hücresel servis olmak için yapılan bu hamle sayesinde 400 milyonluk abone sahibi olunurken birlik, pazar gelirinin yüzde 41’ini elinde bulunduracak.

Bir milyar kişilik mobil bağlantısı bulunan Hindistan’da, ülkenin en zengin adamı Mukesh Ambani‘nin 4G ağı Reliance Jio ile tetiklediği operatör savaşı şu an tam anlamıyla hissediliyor. Dünyadaki en ucuz mobil data hizmetini sağladığını iddia eden Jio, bu sloganla kısa zamanda 100 milyondan fazla müşteri topladı. Jio’ya karşılık ise, bu iki şirketin birleşmesiyle verildi. Başka birleşmelerin de yapılması beklenen sektör için değerlendirmede bulunan aracı firma CLSA, ‘böyle bir birleşmenin Vodafone’un pazardaki yerini iyileştireceğini, aynı zamanda Idea Cellular’ın da Vodafone’un metro ağındaki gücünden yararlanacağını ve son olarak Bharti Airtel ve Reliance Jio ile rekabet edebilecek bir lider yaratacağını’ ifade ediyor.

Pazar hareketleniyor

Pazarın eski liderlerinden Bharti Airtel’in Ekim ayında 263 milyon aboneye sahip olduğu rapor edilmişti. Reliance Jio tarafından tetiklenen fiyat savaşı, geçen sene İngiliz Vodafone’un Hint pazarındaki iş değerinin 5 milyar Avro (yaklaşık 19,5 milyar Lira) olduğunu kaydetmesiyle başlamıştı. Geçtiğimiz sene oluşan bu rekabet ortamı Vodafone’un Eylül ayına kadar, altı aylık, net kaybına sebep olmuştu. Şirket, Hindistan biriminin ağını genişletmesi, borçlarını ödemesi ve yeni teknolojileri uygulamaya geçirmesi için 7,1 milyar Dolar bütçe takviyesi yaptı. Jio’nun 2019’da pazarın yüzde 20’sine sahip olacağı tahmin edilirken başka sermaye takviyelerinin de yapılması bekleniyor.

Kaynak: Mashable

Uluslararası telekomünikasyon şirketi Vodafone, Hindistan pazarında rakibi Idea Cellular ile birleşti. Ülkedeki en büyük hücresel servis olmak için yapılan bu hamle sayesinde 400 milyonluk abone sahibi olunurken birlik, pazar gelirinin yüzde 41'ini elinde bulunduracak. Bir milyarlık mobil bağlantısı olan Hindistan'da, ülkenin en zengin adamı Mukesh Ambani'nin 4G ağı Reliance Jio ile tetiklediği operatör savaşı şu an tam anlamıyla hissediliyor. Jio’nun 2019’da pazarın yüzde 20’sine sahip olacağı tahmin edilirken yeni birliklerin oluşması ve bütçe takviyelerinin yapılması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği