Alibaba Hindistan’a ücretsiz internet götürecek

Alibaba'nın internet servis sağlayıcısı UCWeb, Hindistan'a ücretsiz internet götürme planları dahilinde Hintli telekomünikasyon şirketleriyle görüşüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alibaba’nın internet yazılımı ve servis sağlayıcısı UCWeb, Hindistan’a ücretsiz internet götürme planları dahilinde Hintli telekomünikasyon şirketleriyle görüşüyor. Alibaba Mobile Business Dış İlişkiler Müdürü Jack Huang, Business Insider India’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kesinlikle Hindistan’daki bazı servis sağlayıcılar ve Wi-Fi hizmetleri ile birlikte çalışma fırsatını değerlendireceğiz. Daha düşük ücret ve daha iyi bağlantı sunmayı planlıyoruz. Hatta ücretsiz bağlantı bile sunabiliriz.” Şirket, ülke genelinde değişkenlik gösteren internet hizmeti ile mücadele etmenin en etkili yolunun bu olduğunu düşünüyor.

Aslında bu yurt dışından büyük bir şirketin Hindistan’a internet hizmeti sağlamak için yaptığı ilk hamle değil. Geçmişte Facebook ve Google da benzer çalışmalarda bulunmuş ancak Facebook’un ücretsiz internet planları ülkedeki düzenleme kuruluşları tarafından iptal edilmişti. Facebook, Free Basics adını verdiği planıyla sadece belli başlı bazı internet sitelerine ücretsiz erişim sağlayan bir hizmet sunmuştu. Yetkililer bunun Facebook’a haksız avantaj sağladığını düşünerek bu hizmeti iptal etmişti. Google da ülke çapında 100’ün üzerinde tren yolu istasyonuna ücretsiz Wi-Fi noktaları kurmuştu.

Benzer bir çalışma da Hintli girişimci Mukesh Ambani’nin Reliance Jio adlı şirketinden gelmişti. Ambani ‘yeni yıl kampanyası’ olarak Mart ayının sonuna kadar tüm abonelerine ücretsiz internet hizmeti sunma kararı almıştı.

İlk hedef geri kalmış eyaletler

Alibaba’nın ne tür bir hizmet sağlamayı planladığı henüz bilinmiyor. Ancak şirket, Facebook örneğinde olduğu gibi, ücretsiz interneti kısıtlı içerikle sunmayı planlıyorsa bu çabanın da düzenleme kuruluşları tarafından önleneceğini bilmesi gerekiyor. Huang, asıl amacın tüm Hindistan’a değil, sadece internet erişimi konusunda ülkenin gerisinde kalan eyaletlere internet hizmeti sunmak olduğunu belirtiyor. Hindistan’da bazı eyaletlerde düzenli ve hızlı internet bağlantısına erişim kolay ancak diğer eyaletlerde aynı fırsatlar sunulmuyor.

Alibaba Group, UCWeb aracılığıyla yakın zamanda Hindistan ve Endonezya’ya önümüzdeki iki yıl içinde 2 milyar Rupi değerinde yatırımda bulunacağını açıklamıştı. Çinli e-ticaret devi ayrıca 30 bin yeni blogger ve içerik üreticisisi işe almayı planladığını açıklamıştı.

Kaynak: Business Insider

Alibaba'nın internet yazılımı ve servis sağlayıcısı UCWeb, Hindistan'a ücretsiz internet götürme planları dahilinde Hintli telekomünikasyon şirketleriyle görüşüyor. Alibaba Mobile Business'ın Dış İlişkiler Müdürü Jack Huang, Business Insider India'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kesinlikle Hindistan'daki bazı servis sağlayıcılar ve Wi-Fi hizmetleri ile birlikte çalışma fırsatını değerlendireceğiz. Daha düşük ücret ve daha iyi bağlantı sunmayı planlıyoruz. Hatta ücretsiz bağlantı bile sunabiliriz." Şirket, ülke genelinde değişkenlik gösteren internet hizmeti ile mücadele etmenin en etkili yolunun bu olduğunu düşünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği