Herkese bedava internet

Facebook'un ücretsiz internet servisi Hindistan'da yasaklandı. Ücretsiz interneti operatörlerin sağlayabileceği düşünülüyor.
  • Facebook’un herkese ücretsiz temel internet hizmeti Free Basics Hindistan’da yasaklandı.
  • Hizmete karşı çıkanlar Facebook’un haksız rekabetle kendisine avantaj sağladığını düşünüyorlar.
  • Ücretsiz temel internet hizmetinin mobil operatörler tarafından sağlanması formülü üzerinde duruluyor.

facebook-india-internet-org-mark-zuckerberg

Dünyada hala internete erişimi olmayan 3 milyarın üzerinde insan var. Teknoloji şirketleri, özellikle Facebook, bu problemi çözmek için bir süredir çalışmalar yürütüyor. Ancak bu çalışmalar için bazen sadece para ve emek yeterli olmuyor.

Facebook’un herkesin en temel internet fonksiyonlarına ücretsiz ulaşabilmesi için geliştirdiği Free Basics programı Hindistan’da yasaklandı. Free Basics internete erişecek kaynakları bulunmayan insanlar için çok büyük bir hizmet. Ancak bu uygulmaya karşı çıkanlar, Facebook’un kendisine haksız bir avantaj sağladığını ve bunun açık internet kavramına aykırı olduğunu ifade ediyorlar.

Facebook bu hizmeti bir insani yardım olarak tanıtsa da büyüyen pazar sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi sosyal medya devi için oldukça karlı bir durum. Ayrıca her yeni kullanıcı ile birlikte Facebook daha fazla insanın kişisel verilerine ulaşma imkanı ediniyor.

Telekomünikasyon politikaları aktivisti Steve Song bu durumun kendisini de ikilemde bıraktığını belirtiyor. “Dünyadaki kişisel verinin önemli bir kısmının tek bir şirketin elinde bulunmasının çok problematik olduğunu düşünüyorum” diyen Song Facebook’a “Bu uygulamayı durdurun” demenin de etiğe uygun bir davranış olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Düşük hızda eşitlenmek

Bu konuya bir çözüm bulabilmek için uzun süre kafa yoran aktivist şöyle bir planın uygulanabileceğini düşünüyor: Temel internet fonksiyonlarına ulaşım tek bir şirket tarafında değil, mobil operatörler tarafından sağlanabilir. Her sim kart otomatik olarak internete bağlı olarak gelecek. Ancak bu internet bağlantısı oldukça düşük hızda olacak ve düşük bir limiti bulunacak. Böylece insanlar interneti bilgi edinmek ya da mesajlaşmak amacı ile kullanabilecekler. Çok veri kullanımı gerektiren resim ve videolar bu internet servisi ile görüntülenemeyecek.

Bu durumu yeni bir sim kart almakla ve internet tarayıcılarıyla karşılaştıran Song, eskiden bu servislerin de ücretli olduğunu ancak zamanla, daha fazla insanı dahil edebilmek için bunların ücretsiz sunulmaya başlandığını ifade etti.

Bu tarz uygulamalarla aslında bir çok alanda karşılaşıyoruz. Bilgisayar yazılımları ya da oyunların ‘demo’ sürümleri sınırlı özellikleri denemenize olanak veriyor. Bunun yeterli gelmediğini düşünüyorsanız ve paranız varsa tam sürümü ediniyorsunuz. Eğer herkese internet sağlamanın amacı daha geniş bir pazar yaratmaksa aslında operatörler bu yöntemi kullanabilirler.

Operatörlerin ücretsiz temel internet hizmeti sunması aslında yeni bir fikir değil. Hindistan’ın Aircel şirketi önümüzdeki sonbahardan itibaren 64 kb/s hızlı 2G interneti ücretsiz sunacağını açıklamıştı. T-Mobile şirketi de yurt dışında 2G internet hizmetini ücretsiz vereceğini duyurmuştu.

6 Yorum

  • amirim ttnet yüzünden bizde internete erişemiyoruz.2016 yılında ttnet port olmadığı gerekçesiyle 5-6 sonrasına gün veriyor.

  • Geçenlerde denk geldiğim birkaç yazıya göre Facebook’un Free Basics hizmeti pazarlama hamlesi olduğu -hatta bir nevi kolonileşme hamlesi gibi algılanarak- eleştiriliyor. Bunlara göre her ne kadar söylem “İnterneti Olmayan İnsanlara İnternet Götürmek” olsa da Free Basics, hem reklamları hem de kullanıcı istatistikleri ile konunun hayırseverlikle pek bir alakası olmadığı ortaya çıkıyor. Medium.com’daki ilgili yazıda bazı oranlar verilmiş; mesela geçen yıl Hindistan’da 100 milyon insan ilk defa online olurken bunların sadece 1 milyonu Free Basics kullanmış. Bu 1 milyon kişinin de %80’i hali hazırda mobil internet kullanıcısı olup sırf bedava olduğu için Free Basics’e kayıt olmuşlar. Yani Free Basics sayesinde ilk defa online olan insan sayısı 200.000 civarı. Bu 200.000 kişinin kırılımı daha ilginç: Yaklaşık %40’ı Free Basics ile yetinmeyip standart internet paketi satın almışlar (Yani Free Basics bu insanları tatmin etmemiş). %55’i Free Basics’i kullanmayı bırakmış ancak herhangi bir paket de almamış, yani onlar için “Hiç” internet, “Biraz” internetten daha iyi gözükmüş. Kala kala da Free Basics’e kayıt olup onu kullanmaya devam eden %5 yani yaklaşık 10.000 kişi kalmış. Facebook’un Hindistan’daki canhıraş(!) mücadelesi ülkede ilk defa online olan 100 milyon kişiden 10.000’i içinmiş. Detay için aşağıdaki yazılar okunabilir.

    https://medium.com/@sumanthr/a-data-driven-argument-on-why-marc-andreessen-is-wrong-about-free-basics-c472184b9682#.pwzf35132
    http://www.theatlantic.com/technology/archive/2016/02/facebook-and-the-new-colonialism/462393/

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği