Hindistan en ücra yerlere internet götürecek

Hindistan hükumeti, Digital Village adlı bir proje başlatmaya hazırlanıyor. Proje sayesinde ülke genelinde 1050’den fazla köye ücretsiz internet götürülecek

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan hükumeti, Digital Village adlı yeni bir proje başlatarak ülkenin dört bir yanındaki 1050’den fazla köye ücretsiz Wi-Fi ulaştıracağını beyan etti. CNN Money’nin haberine göre, hükumet önümüzdeki altı ay boyunca ülkenin uzak yerlerine Wi-Fi erişim noktaları kuracak böylece köylerde yaşayan kişiler cep telefonlarını kullanarak internete erişebilecekler.

İnternet erişimi olmayan 900 milyondan fazla Hintliye internet hizmeti sağlamak üzere başka projeler de yapılmıştı fakat Digital Village projesi hükumeti bu alanda birinci sıraya taşıyacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl Hindistan’ın ABD’den daha fazla Facebook kullanıcısı olduğu kaydedilmişti. Hem Facebook hem de yakın zamanda Hindistan’daki yüzden fazla tren istasyonuna ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlayan Google, ülkenin internet erişimi olmayan vatandaşlarına hizmet etmeyi kendilerine amaç edinmiş durumdalar.

Başka bir girişim daha olmuştu

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 2015 yılında Hindistan’daki öğrencilerle gerçekleştirdiği toplantıda, “Hindistan’da internet erişimi olmayan milyarlarca insan var. Eğer insanlara internet hizmeti götürmeyi düşünüyorsanız ama insanların en temel bağlantıya bile erişimi yoksa başarılı olamazsınız.” demişti.
Fakat Facebook’un daha sonradan ortaya çıkan ve milyonlarca insana ücretsiz internet hizmeti sunan “Free Basics” adlı kampanyası tarafsız internet ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan’daki düzenleyiciler ve teknoloji aktivistleri tarafından sonlandırılmıştı.

Hindistan Elektrik ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı’nda görev yapan Aruna Sundararajan CNN Money’e verdiği röportajda hükumetin Digital Village projesinin dijital teknoloji kullanarak köylere temel gelişim sağlayacağını belirtti. Facebook’un projesine benzer şekilde, bu hizmetler temel İnternet erişimi, etkileşimli eğitim araçları ve tıbbi hizmetler olacak. Projenin başlangıçtaki maliyeti ise 62 milyon Dolar civarında.

Kaynak: Fortune

Hindistan hükumeti, ülkenin en ücra yerlerine ücretsiz Wi-Fi erişim noktaları kurarak milyonlarca insana internet hizmeti sağlamaya hazırlanıyor. Bu alanda daha önce de birtakım çalışmalar yapılmıştı fakat Digital Village projesi bu alandaki en kapsamlı proje gibi görünüyor. Projenin başlangıçta maliyeti 62 milyon Dolar civarında olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği