Facebook 2 milyar üyeye yaklaştı

Facebook, mobil reklam büyümesi sayesinde, Wall Street’in beklentilerini önemli ölçüde aşarak, yılın ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 49 artırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, mobil reklam büyümesi sayesinde, Wall Street’in beklentilerini önemli ölçüde aşarak, yılın ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 49 artırdı. Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi ayrıca kullanıcı kitlesini de büyüttü. 1,94 milyar kullanıcıya ulaşan Facebook’un yakın gelecekte 2 milyarıncı abonesini kaydetmesi bekleniyor.

Şirketin açıkladığı rakamlar oldukça olumlu olmasına rağmen, açıklamanın ardından hisselerde yüzde 2’lik düşüş görüldü. Facebook bu açıklamada, yatırımcılar arasında kafa karışıklığına sebep olacak detaylardan bahsetmemeyi tercih etti.

Şirketin Finans Müdürü David Wehner, yeni gelir mekanizmaları hakkında Business Insider’a konuştu. Wehner, Instagram uygulamasını ve video reklamlarını şirketin ana büyüme alanları olarak nitelendirdi.

Öne çıkan rakamlar

Facebook’un ilk çeyrek rakamlarından öne çıkanlar şu şekilde:

  • Hisse başı gelir: 0,87 Dolar’lık beklentinin aksine yüzde 73 artışla 1,04 Dolar oldu.
  • Toplam gelir: 7,83 milyar Dolar’lık beklentiyi aşarak 8,03 milyar Dolar’ı buldu. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 49 arttı.
  • Aylık aktif kullanıcı sayısı: Önceki çeyrekte 1,86 milyar aylık aktif kullanıcı varken bu rakam 1,94 milyara yükseldi.
  • Günlük aktif kullanıcı sayısı: 1,23 milyardan 1,28 milyara yükseldi.

Facebook’un Haber Akışı ekranında reklam gösterebileceği alanlar dolunca artık şirketin gelir artışında bir yavaşlama olması bekleniyor. Wehner, gelir artışının ikinci çeyrekte yavaşlamasını beklediklerini ifade etti. Ancak şirket Instagram ve video reklamlarını alternatif gelir kaynağı olarak kullanmada oldukça başarılı.

Facebook Instagram gelirlerini ayrı bir şekilde açıklamıyor ancak eMarketer’ın tahminlerine göre uygulama bu yıl 3,9 milyar Dolar kazanarak önceki yıla göre yüzde 106 büyüme gösterecek. Wehner şirketin harcamalarının da ciddi şekilde artmasını beklediklerini ifade etti. Harcamalar yeni çalışan alımına, veri merkezi kurulmasına ve internet altyapısı projelerine harcanacak.

İnternet hizmeti götürüyor

Facebook artık 2 milyara yaklaşan kullanıcı sayısını artırmak için, internet bağlantısı yetersiz olan bölgelere hizmet götürmek için çalışıyor. Bu bölgeler arasında özellikle Afrika ve Hindistan’a yapılan yatırımlar dikkat çekiyor.

Facebook, Internet.org çatısı altında yürüttüğü bir çalışmayla geçtiğimiz günlerde Express Wi-Fi adlı servisi Hindistan’da kullanıma sundu. Hindistanlı telekomünikasyon şirketi Bharti Airtel ile iş birliği yapan Facebook, önümüzdeki aylarda 20 bin yeni wi-fi noktasını hizmete sunmaya hazırlanıyor. Vatandaşlar bu noktalardan belirli bir ücret karşılığında internete girebilecek.

Geçmişte Kenya’da da benzer bir hizmet sunulmuştu. Tanzanya, Nijerya ve Endonezya da çalışma yürütülen diğer ülkeler. Bu ülkelerin ortak özellikleri yüksek nüfusa ve dolayısıyla müşteri potansiyeline sahip olmaları.

Kaynak: Business Insider, TechCrunch

Facebook, mobil reklam büyümesi sayesinde, Wall Street’in beklentilerini önemli ölçüde aşarak, yılın ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 49 artırdı. Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi ayrıca kullanıcı kitlesini de büyüttü. 1,93 milyar kullanıcıya ulaşan Facebook, artık 2 milyara yaklaşan kullanıcı sayısını artırmaya devam edebilmek için, internet bağlantısı yetersiz olan bölgelere hizmet götürmek için çalışıyor. Bu bölgeler arasında özellikle Afrika ve Hindistan’a yapılan yatırımlar dikkat çekiyor.3 yanıt

Yorumunuz: