Basılı gazeteleri ‘bitiren’ teknoloji şirketleri aynı gazetelere reklam veriyor

Teknoloji devleri, bir yandan reklamlardan aldıkları payları artırarak geleneksel medyanın gelirlerini azaltıyor diğer yandan gazetelere reklam veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google ve Facebook gibi teknoloji devleri, reklamlardan aldıkları payları artırarak geleneksel medyanın gelirlerini azaltıyor. Ancak bu dijital şirketler kendi işlerini tanıtmak için yine gazetelere başvuruyor.

New York Times Baş Operasyon Müdürü Meredith Kopit Levien, yatırımcı konferansında yaptığı konuşmada “Bugün Netflix ve Google gibi şirketlere baktığınızda, en büyük basılı reklam verenlerimizin bu dijitalden doğan şirketler olduğunu görüyoruz. Burada ironi var.” şeklinde konuştu.

“New York Times’ın prestiji internette yok”

Levien, dönüşen medya ortamına rağmen hala New York Times’ın prestijini yakalamanın zor olduğunu, bir New York Times reklamının bir pazarlamacı için yaptığı şeyi yapabilecek başka bir araç olmadığını belirtiyor.

İnternet üzerinden reklamlar yayınlayan The Trade Desk adlı şirket Eylül ayında New York Times ve Wall Street Journal’da reklam vermişti ancak bu şirket kendi reklamındaki ironinin farkındaydı. Reklama “büyük ihtimalle bugüne kadar yayınladığımız en kötü reklam olacak ama” diye başlayan şirket daha sonra kendi şirketinin “daha hedefli, veriye dayalı yaklaşım” modelini tanıttı.

Toparlanma belirtileri

New York Times için Silikon Vadisi reklam kampanyaları belki yıllardır internete giden okuyucular sebebiyle küçülen basılı gazeteciliği eski günlerine geri döndürmeyecek ama en azından kanamayı durdurmaya yardımcı oldu.

New York Times’ın basılı reklam gelirleri geçtiğimiz çeyrekte sabit kaldı. ondan önce, ikinci çeyrekte yüzde 12, ilk çeyrekte de yüzde 2 düşüş kaydedilmişti. Öte yandan, şirketin dijital haberlerine abone olanların sayısındaki artış yatırımcıları ikna etmek için yeterli oldu. 167 yıllık şirketin borsadaki hisseleri bu yıl içinde yüzde 45 değer kazandı.

Kaynak: Bloomberg

Google ve Facebook gibi teknoloji devleri, reklamlardan aldıkları payları artırarak geleneksel medyanın gelirlerini azaltıyor. Ancak bu dijital şirketler kendi işlerini tanıtmak için yine gazetelere başvuruyor. New York Times Baş Operasyon Müdürü Meredith Kopit Levien, yatırımcı konferansında yaptığı konuşmada "Bugün Netflix ve Google gibi şirketlere baktığınızda, en büyük basılı reklam verenlerimizin bu dijitalden doğan şirketler olduğunu görüyoruz. Burada ironi var." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği