Uygulamalar telefonunuz üzerinden sizi ‘dinliyor’ olabilir

Ortaya çıkan yeni haberlere göre uygulamalar gerçekten kullanıcıları dinliyor olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce Facebook’un kullanıcılarını dinlediğine dair komplo teorileri ortaya atılmıştı. Şimdi ortaya çıkan yeni haberlere göre uygulamalar gerçekten kullanıcıları dinliyor olabilir. New York Times’ın haberine göre uygulamaların birkaçında ‘Alphonso’ adlı şirketin yazılımı bulunuyor. Bu yazılım sayesinde uygulama sahipleri televizyon reklamlarını ve programlarını dinliyor ve hatta gittiğiniz yerlerle veya izlediğiniz filmlerle bağlantı kurabiliyor.

Haberde belirtildiğine göre Google Play Store’da ve App Store’da bulunan 250’den fazla uygulama bu yazılımı barındırıyor. Uygulamaların birçoğunun oyun olması ve çocukları hedeflemesi ise dikkat çekiyor.

Alphonso yazılımının dağılımını inceleyen Apptopia adlı uygulama istihbarat şirketi, şimdiye kadar Google Play Store’da 106, App Store’da 24 uygulamada bu yazılımı bulduğunu belirtti.

Facebook ve Alphonso arasında büyük bir fark bulunuyor. New York Times’a yaptığı açıklamaya göre şirket kullanıcıların kişisel konuşmalarını kaydetmiyor, televizyondan yayılan ses sinyallerini takip ederek izlenme davranışlarını kayıt altına alıyor. Bu verileri ise reklam verenlere satabileceğini belirtelim.

Ancak Google ve Apple tarafından sağlanan uygulama mağazalarının uygulamaların kullanacağı araçları -kamera ve mikrofon gibi- belirtmesi kullanıcılara bir nebze de olsa güvenlik sağlıyor. Buna rağmen uygulamalarınızın aldığı izinleri kontrol etmekte fayda var.

Önceki yıllarda FTC’nin (Federal Ticaret Komisyonu) bu tarz uygulamalara müsamaha göstermediği görülüyor. 2017 yılının başlarında akıllı televizyonlardan izleme geçmişini toplayan Vizio yazılımına 2,2 milyon dolar ceza vermişti.

Kaynak: Tech Crunch

Uygulamalar gerçekten kullanıcıları dinliyor olabilir. New York Times’ın haberine göre uygulamaların birkaçında ‘Alphonso’ adlı şirketin yazılımı bulunuyor. Bu yazılım sayesinde uygulama sahipleri televizyon reklamlarını ve programlarını dinliyor ve hatta gittiğiniz yerlerle veya izlediğiniz filmlerle bağlantı kurabiliyor.

Google Play Store’da ve App Store’da bulunan 250’den fazla uygulama bu yazılımı barındırıyor. Uygulamaların birçoğunun oyun olması ve çocukları hedeflemesi ise dikkat çekiyor.

4 Yorum

 • Muhtemelen böyle bir şey var zira arkadaşımla konuştuğum konular, internet sitelerinde reklam olarak karşıma çıkıyor. Üstelik o konuyla ilgili herhangi bir arama vs. yapmadığım halde. Benzer durumu yaşayan kişiler de var. Her ne kadar bunun hedeflenmiş reklam için olduğu savunulsa da öyle değil elbette.

 • Nasıl bir tesadüf bilmiyorum ama,

  Ortamda ne konuşuluyor ise onunla ilgili bir EPOSTA veya SMS aldığım çok oldu.

  Örnek “…ingilizce konuşmak vs…” diyoruz pat 5 dk içinde EnglishTime’dan ingilizce kursu SMS reklamı geliyor.
  Yok “..kredi banka vs..” muhabbeti geçiyor pat size hazır kredi vs.

  Bu tesadüfler üzerine, dinlendiğimizi çok düşündüm ama ispat edemedim daha doğrusu ispat etmemin bana bir faydası da yok.

 • Size daha nokta atışlı bir şey söyleyeyim. Oyun içi para alma nasıl yapılır diye tartışan iki kişiden birinin cep telefonuna “uygulama ve oyun içi satın almaları Vodafone üzerinde yapabilirsiniz” gibi bir mesaj gelmiştir. Vodafone uygulamaları Android telefonda yüklüydü. Avantaj cepte ve yanımda uygulamaları.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği