Apple, Facebook’un uygulaması Onavo’yu sildi

Apple, Facebook uygulaması Onavo’yu kullanıcı verilerini topladığı gerekçesiyle App Store’dan kaldırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer siz de bir süredir Facebook’un bir sonraki büyük çaplı kullanıcı mahremiyeti skandalının ne olacağını merak edip duruyorduysanız bekleyiş sona erdi. The Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, Facebook’a ait Onavo uygulamasının App Store politikalarını ihlal ettiğine kanaat getirdi ve uygulamayı App Store’dan kaldırdı.

TechCrunch’a konuşan Apple sözcülerinden biri şu ifadeleri kullandı:

“Apple ekosisteminde kullanıcı mahremiyetini ve veri güvenliğini sağlamak için çok çalışıyoruz. Yaptığımız son güncellemeyle birlikte uygulamaların kullanıcılardan reklam/pazarlama veya analiz amaçlı bilgi toplayamayacağını açıkça belirtmiştik.”

Bazı açılardan bakınca Onavo’nun bu kadar uzun süre varlığını sürdürebilmiş olması ilginç geliyor. Facebook’un 2013 yılında satın aldığı Onavo iki şey yapıyor. Sıradan kullanıcılar Onavo’yu “kullanıcıları ve onların bilgilerini güvenli halde tutan, potansiyel olarak zararlı olan siteleri engelleyip kişisel bilgilerinizi güvence altına alan” bir VPN (sanal özel ağ) olarak tanıyor. Fakat aslında Onavo, ana şirketi Facebook’a yüklü miktarda kullanım verisi sağlıyor. Onavo sayesinde Facebook telefonlardaki hangi uygulamaların ilgi çektiğini, hangilerinin artık pek kullanılmadığını öğrenmiş oluyor. Böylece Facebook, yarışta öne geçiyor.

Gizlilik vadediyor ama gizli bilgilerinizi kaydediyor

Apple için sorun olan şey muhtemelen Onavo’nun bu iki yönlü kimliği. Onavo, kendini tanımladığı yazıda “kişisel bilgilerinizi koruma” sözü üzerinde duruyor ancak uygulamanın asıl niyeti uygulamanın tanımının derinlerinde gizli: “Onavo mobil veri trafiğinizi kaydeder. Facebook’un bir parçası olduğumuz için bu bilgiyi Facebook ürün ve hizmetlerini iyileştirmek için de kullanıyoruz.”

Bu yılın Şubat ayına kadar Onavo uygulaması hem iOS hem de Android kullanıcıları tarafından toplamda 33 milyondan fazla kez indirilmişti. Ancak uygulama hem App Store’dan hem de Google Play Store’dan kaldırılmış durumda.

Kaynak: TechCrunch

TechCrunch’a açıklama yapan bir Apple sözcüsü, bir VPN (sanal özel ağ) gibi görünen ancak kullanıcı bilgilerini toplayan Onavo adlı Facebook uygulamasını App Store’dan kaldırdıklarını açıkladı. 2018’in Şubat ayına kadar hem Android hem iOS cihazlar tarafından 33 milyondan fazla kez indirilen Onavo uygulaması, şu anda ne App Store’da ne de Google Play Store’da çıkmıyor2 yanıt

Yorumunuz: