Apple izinsiz konum bilgisi alan uygulamaları kaldırıyor

Apple, kullanıcıların konum bilgisini izinsiz bir şekilde üçüncü partilerle paylaşan uygulamaları App Store’dan kaldırma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, kullanıcıların konum bilgisini izinsiz bir şekilde üçüncü partilerle paylaşan uygulamaları App Store’dan kaldırma kararı aldı. 9to5Mac’in haberine göre bu uygulamaların yeniden App Store’a yüklenebilmesi için, kullanıcının açık iznini almadan konum kullanan tüm kodlarını, kod çerçevelerini ve yazılım geliştirme kitlerini kaldırmaları gerekiyor.

App Store’dan kaldırılan uygulamaların, App Store Denetim İlkeleri’nin 5.1.1 ve 5.1.2 numaralı bölümlerini hilal ettiği ifade edildi. Bu bölümlerde “Uygulamalar kullanıcı verisini üçüncü partilerle kullanmak için açık bir şekilde kullanıcının iznini almalıdır.” ifadeleri yer alıyor. Ayrıca sadece kullanıcılardan konum verisi kullanma izni istemenin yeterli olmadığı, bu verilerin nerede kullanılacağı ve kime gönderileceği gibi bilgilerin de kullanıcılarla paylaşılması gerektiği belirtiliyor.

Apple, toplanan verilerin üçüncü partilerle paylaşıldıktan sonra nasıl kullanılabileceğine de sınırlandırmalar getiriyor. Buna göre kullanıcının konum bilgileri sadece uygulamayı,  kullanıcı deneyimini ve yazılım ya da donanım performansını geliştirmek veya Apple Geliştirici Programı Lisans Anlaşmasına uygun olarak reklam yapmak için kullanılabilir.

Facebook’un konumuna düşmek istemiyor

Apple’ın burada çekindiği konu, geçtiğimiz dönemde Facebook’un karıştığı mahremiyet skandalının bir benzerini yaşamak. Facebook, kullanıcılara uygun reklamları göstermek için topladığı verileri Cambridge Analytica şirketine satmış, bu şirket de kişilerin siyasi tercihlerine etki etmek için çalışmalar yürütmüştü. Apple kendi platformundan toplanan verilerin bu gibi skandallarla anılmasını istemiyor. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 25 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Düzenlemesi (GDPR) ile uyumlu hareket etmek için de böyle bir düzenlemeye gidildi. Apple kısacası App Store’daki uygulamaların ‘gizemli’ sebeplerle kullanıcı verisi toplamasını istemiyor.

Apple bu düzenlemenin yanı sıra, AB yasaları ile uyumlu hale gelmek amacıyla yeni mahremiyet araçları da sunmaya hazırlanıyor. Bunlar arasında kullanıcıların Apple ID hesaplarını düzenlemeleri için hazırlanan bir web sayfası ve buradan kullanıcının Apple’da toplanan verilerini indirme seçeneği yer alıyor. Ayrıca kullanıcılar şirketin mahremiyet görüşünü ve her bir uygulamanın verileri nasıl kullandığını gösteren bir ekrana da erişebilecek.

Kaynak: Ars Technica

Apple, kullanıcıların konum bilgisini izinsiz bir şekilde üçüncü partilerle paylaşan uygulamaları App Store’dan kaldırma kararı aldı. Bu uygulamaların yeniden App Store’a yüklenebilmesi için, kullanıcının açık iznini almadan konum kullanan tüm kodlarını, kod çerçevelerini ve yazılım geliştirme kitlerini kaldırmaları gerekiyor. Apple’ın bu hamlesinin ardında hem AB yasalarına uyumluluk hem de Facebook’un yaşadığı en son skandal gibi olaylardan Apple’ı uzak tutma isteği bulunuyor.



Bir yanıt

  1. Virtual USER avatarı
    Virtual USER

    Yetmez ama güzel bir adım…

Yorumunuz: