Apple kripto para madenciliğini engelliyor

Apple'ın geçtiğimiz hafta yayımladığı App Store kılavuzunda, kripto para madenciliği yapan uygulamalara izin verilmeyeceğine dair bir madde yer alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple kendi cihazları üzerinde kripto para eylemleri gerçekleştirilmesini yasakladı. Apple’ın geçtiğimiz hafta yapılan geliştirici konferansında App Store için yayımlanan kılavuz, iOS ve Mac cihazlarda kripto para madenciliğini yasaklıyor. AppleInsider bu değişikliği ilk fark eden site oldu.

Bu hamle, Apple’ın kripto para uygulamaları politikası konusunda net bir duruş sunduğu ilk durum olarak göze çarpıyor.  Karar, Bitcoin gibi  kripto paraların en popüler olduğu dönemde geldi. Bu paraların ‘madenciliği’, birden fazla cihazın birlikte çalışarak çok karmaşık matematik problemlerini çözmesi ve blok zinciri içinde verilerin şifresini açması ile gerçekleştiriliyor. Bunu başaran bilgisayarlar kripto para ile ödüllendiriliyor.

“Arka planda kripto para madenciliği yapılamaz”

Apple’ın App Store politikasının donanım uyumluluğu bölümünde “Uygulamalar -içlerinde gösterilen üçüncü parti reklamlar da dahil olmak üzere- kripto para madenciliği gibi alakasız işlemleri arka planda yürütemez.” ifadesi yer alıyor.

Apple konu ile ilgili olarak yorum taleplerini yanıtsız bıraktı.

Kripto para madenciliği pek çok kişi için popüler bir para kazanma yöntemi haline geldi. Ancak madencilik için çok fazla işlemci gücü gerekiyor. Bu yüzden kullanıcılar pahalı grafik kartları satın alıyor ve sahip olduğu cihazlarla bir madencilik ağı kuruyor. Bu cihazlar bazen kişinin iPhone’u ya da iPad’i de olabiliyor.

Kaynak: CNet

Apple'ın App Store politikasının donanım uyumluluğu bölümünde "Uygulamalar kripto para madenciliği gibi alakasız işlemleri arka planda yürütemez." ifadesi bulunduğu belirlendi. Bu hamle Apple'ın kripto para madenciliği konusunda attığı en somut adım olarak dikkat çekiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği