Apple’ın WWDC 2018 etkinliğinde öne çıkanlar

Apple dün düzenlediği etkinliğinde iOS 12, Watch OS 5 ve macOS Mojave işletim sistemleri ile gelen yeni özellikleri tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dün düzenlediği etkinliğinde bir çok yeni gelişmeyi takipçileriyle paylaştı. Bu gelişmelerden bazıları şu şekilde:

iOS 12

Şirketin yeni nesil işletim sistemi iOS 12 bir çok yeni özellikle geliyor. Bu özelliklerden bazıları grup FaceTime, yeni Animoji’ler, Siri’ye gelen geliştirmeler, özellikle eski telefonlara gelen performans iyileştirmesi ve artırılmış gerçeklik alanında yapılan yeni çalışmalar. Özellikle Apple’ın artırılmış gerçeklik için yeni bir dosya formatı geliştirmesi, bu alanda çalışacak geliştiricilere yönelik bir mesaj gibi duruyor.

Artırılmış gerçeklik

Apple, artırılmış gerçeklik kitinin yeni versiyonu ARKit 2.0’ı kullanıma sunacağını açıkladı. Yeni versiyonda geliştirimiş yüz takibi, daha gerçekçi görselleştirme (render), 3D nesne algılama, devamlı deneyimler ve paylaşımlı deneyimler sunuluyor. Ayrıca şirket yeni geliştirme araçlarıyla birlikte çok oyunculu bir bileşen sunacak.

Önceki modellerde yüksek performans

Apple aslında yeni işletim sistemlerine geçişin ne kadar yüksek olduğuyla övünür. Özellikle Android’in 2-3 yıl önceki versiyonları hala yaygın olarak kullanılırken iOS’un en son sürümünün çok yüksek oranda kullanılması Apple için övgü kaynağı. Ancak şirket bu yılki etkinlikte, yeni işletim sisteminin eski telefonlarda performansı nasıl artıracağına odaklandı. iOS 12’nin iPhone 6 gibi birkaç yıl öncesinin telefonlarında yüksek performansla çalışacağı belirtildi.

Memoji

Apple, kullanıcıların yüz ifadelerini aktarabilecekleri bir emoji sistemi geliştirdi. Böylece kullanıcının hareketlerine göre hareket eden emojiler kullanılabilecek. Bu hamlenin asıl amacının iMessage’ı daha popüler hale getirmek olduğu sanılıyor.

FaceTime’da video konferans

iOS 12’de kullanıcılar bağlantı hızları izin verdiği ölçüde, 32 kişiye kadar gruplarla görüntülü konuşma yapabilecek.

Watch OS 5

Apple Watch’un yeni işletim sistemi bir çok yeni özelliği beraberinde getiriyor. Bunların arasında yoga ve tırmanma gibi yeni spor türleri, arkadaşlar arası meydan okuma ve otomatik spor algılama gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca Siri için yeni kısayollar ve telsiz özelliği de getiriliyor.

Kullanım sınırlandırma seçeneği

Yeni iOS kullanıcılara, kullanım süresini kısıtlama seçeneği sunuyor. Böylece ebeveynler çocuklarının mobil cihazları ne kadar kullanacağını kontrol edebilecek. Ayrıca cihazların ‘rahatsız etme’ modları da geliştirilmiş. Bu özellikler Google’ın Android için geliştirdiği, aile ile daha fazla vakit geçirmeye yönelik özelliklerle paralellik gösteriyor.

Siri’ye kısayol ekleme

Yeni iOS ile birlikte Apple kullanıcıları Siri’ye verecekleri tek bir komutla birden fazla işlem gerçekleşmesini sağlayabilecek. Örneğin “Siri ben spora gidiyorum” cümlesiyle birlikte spor için önceden belirlediğiniz uygulamalar kullanıma girebilecek.

MacOs Mojave

Apple’ın yeni masaüstü işletim sisteminin adı MacOs Mojave oldu. Yeni sistemle birlikte gelen değişiklikler arasında, ekranın çoğunu karartıp odaklanmanızı sağlayan ‘karanlık mod’, daha organize olmanızı sağlayan araçlar, Finder üzerinde dosyalarınızı daha kolay bulmanızı sağlayan yeni yöntemler ve belgelerinizi daha akıllıca dizen bir sistem yer alıyor.

Mac App Store

Apple’ın daha az popüler olan uygulama mağazası Mac App Store baştan aşağı değişime gidiyor. Her şey sekmelere ayrılıyor ve daha akıllıca bir gruplama sistemine geçiliyor. Ayrıca geliştiricilerin kullanıcılardan uygulamalarını oylamasını istemesi de daha kolay hale geliyor.

App Store’un büyümesi hız kesmiyor

Apple, son rakamlara göre App Store’da uygulamalarını paylaşan geliştirici sayısının 20 milyonu aştığını ve toplam cironun 100 milyar Dolar’ı geçtiğini açıkladı. App Store’u bir haftada ziyaret eden kişi sayısı ise 500 milyonun üzerinde.

Apple TV

Şirket Apple TV’lere Dolby Atmos ses kalitesini getiriyor. Böylece Apple TV yayın cihazları arasında Dolby Atmos ve Vision sertifikası alan ilk cihaz olacak.

Apple Carplay

Şirketin otomobil merkezli işletim sistemi Carplay artık Google Maps ya da Waze gibi üçüncü parti uygulamaları da destekleyecek.

Kaynak: TechCrunch

Apple dün düzenlediği etkinliğinde bir çok yeni gelişmeyi takipçileriyle paylaştı. Bu gelişmelerden bazıları şu şekilde:

 • Apple iOS 12’yi tanıttı
 • Apple artırılmış gerçeklik platformuna büyük güncellemeler getiriyor
 • iOS 12 ile birlikte Apple performansa odaklanacak
 • Yeni Memoji’ler sizin animasyon versiyonunuzu iPhone’a getiriyor
 • Artık FaceTime üzerinden grup halinde görüntülü konuşmak mümkün olacak
 • Apple WatchOS 5’i tanıttı
 • Yeni kullanım süresi kısıtlama seçenekleri sunuldu
 • Apple kullanıcıları Siri’ye yeni kısayollar ekleyebilecek
 • macOS’un yeni versiyonu Mojave tanıtıldı
 • Apple Watch’a telsiz modu geldi
 • Apple Mac App Store’u yeniden düzenleyecek
 • App Store’da 20 milyon geliştirici var. Ciro 100 milyar Dolar ve haftada 500 milyon ziyaretçi geliyor.
 • Apple TV Dolby Atmos ses kalitesine sahip olacak
 • Apple CarPlay artık üçüncü parti uygulamaları da destekleyecek


3 yanıt

 1. görkem ünel avatarı

  iOS 12 ile grup notification geliyor olması da oldukça temiz bir arayüz sunacak artık (Android de olduğu gibi). iPhone5s de bile çalışması paha biçilemez her ne kadar insanlar çoktan telefonlarını değiştirse de…

 2. Erdem avatarı
  Erdem

  Toplam ciro değil de uygulama geliştiriceilere dağıtılan para 100 milyar dolar.

Yorumunuz: