Apple’ın geliştirici konferansında açıklananlar

Apple 5 Haziran'da düzenlediği WWDC geliştirici konferansında hem yazılım hem de donanıma dair bir çok açıklama yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple 5 Haziran’da düzenlediği WWDC geliştirici konferansında hem yazılım hem de donanıma dair bir çok açıklama yaptı. Etkinliğin en dikkat çekici noktalarından biri, Apple’ın yeni sesli asistan sistemi Homepod’un tanıtıldığı an oldu. Apple ayrıca işletim sistemleri MacOS, iOS, WatchOS ve tvOS’a getirdiği yeni özelliklerden bahsetti. iPad’leri ve iMac’leri güncelleyen Apple, yeni iPhone’a dair bir açıklamada bulunmadı.

Homepod

Amazon Echo ve Google Home’a rakip olarak geliştirilen Homepod, bir akıllı ev asistanından daha fazlası. Akıllı ev aletlerini ve sistemleri kontrol edebilen ve sorulan sorulara yanıt verebilen Homepod ayrıca ortamı algılayarak uygun müzikler çalabiliyor. Ayrıca ‘müzikolojist’ özelliği ile şarkılar hakkında çok detaylı bilgiler verebiliyor (Bu şarkıda davulu kim çalıyor? vs.) ya da genel olarak müzikle ilgili soruları yanıtlayabiliyor (20 yıl önce bugün hangi albümler çıkmıştı? vs.).

Homepod 349 Dolar’lık fiyatıyla, Amazon Echo ve Google Home’un toplamından daha pahalı. Apple burada üst düzey müşterileri ve sadık Apple müşterilerini hedefliyor gibi görünüyor. Cihaz Aralık ayından itibaren ABD, Birleşik Krallık, Avustralya gibi bazı ülkelerde satışa sunulacak. Dünyanın geri kalanı Homepod için 2018’i beklemek zorunda kalacak.

iMac ve iMac Pro

Geliştirilmiş retina ekranlı iMac masaüstü bilgisayarlar yeni grafik geliştirmeleri, Kaby Lake işlemciler ve USB-C ile birlikte geliyor. Ayrıca sanal gerçeklik içeriği yaratmak için grafik desteği de olacak.

iMac Pro ise 5K çözünürlüklü ekranı, geliştirilmiş soğutma kapasitesi, 8 çekirdekli Xeon işlemcisi, 4 TB’a kadar SSD depolama alanı, 128 GB’a kadar ECC RAM, dört adet Thunderbolt 3 portu ve 10 GB Ethernet ile birlikte geliyor. iMac Pro Aralık ayında satışa çıkacak ve 5 bin Dolar’dan satışa sunulacak.

Macbook ve Macbook Pro’larda ise çok büyük bir değişiklik yaşanmadı. Macbook Pro’lar Kaby Lake işlemciye kavuşurken, Macbook’lara daha hızlı bir SSD seçeneği eklendi. Macbook Air ise 1,8 GHz Intel işlemciler ile biraz daha hızlandırıldı.

iPad Pro

iPad Pro artık farklı boyutlarda satın alınabilecek. Yeni tanıtılan 10,5 inç model ile birlikte iPad Pro’ya 12 megapiksel arka kamera, 7 megapiksel ön kamera eklendi. USB 3.0 desteği bulunan cihaz 10 saate kadar pil ömrü sunuyor.

ProMotion adlı yeni bir özellikle Apple Pencil’ın gecikme süresi 20 milisaniyeye kadar indiriliyor. Videolardaki yenileme oranını, izlediğiniz videoya göre otomatik olarak ayarlayabilen sistem aynı zamanda yenileme oranını 120 Hz’e kadar çıkarabiliyor.

10,5 inç iPad Pro 64 GB depolama alanına sahip olacak ve 649 Dolar’dan satışa sunulacak. Cihaz önümüzdeki haftadan itibaren teslim alınabilecek.

MacOS High Sierra

MacOS işletim sisteminin yeni versiyonunun adı High Sierra olacak. Safari’ye, sitelerdeki takip yazılımlarını ve otomatik olarak oynayan videoları engelleme özelliği getiren sistem ayrıca yeni görsel düzenleme araçları ile birlikte geliyor. Ayrıca resimleri anahtar kelimelerle ya da yüzlere göre sıralama özelliği de ekleniyor.

Güncellenmiş dosya düzenleme sistemi de yeni sürümün bir parçası olacak. Grafik konusunda ise Metal’in yeni bir versiyonu, VR desteği ve Metal 2 geliştirici kiti kullanıma sunulacak.

iOS 11

iOS’un yeni versiyonunda Siri’nin geliştirilmiş konuşma yeteneği, cümleleri farklı dillere çevirme özelliği ve cihazı kullanma tarzınıza göre öğrenebilen bir sistem sunuluyor. Bulut üzerinde depolanan iMessage mesajları başka cihazlardan okunup silinebiliyor. Ayrıca iMessage üzerinden ödeme yapmak ve almak da mümkün.

Düşük ışıkta daha yüksek fotoğraflama performansı ve fotoğrafları düzenleme özellikleri de yeni iOS’un görsel alanında getirdiği yeniliklerden. 3D Touch sistemini kullanan yeni bir kontrol merkezi ile çoğu kontrol ekranın alt kısmına yerleştirilmiş.

Kullanıcının otomobil kullandığını algılayarak otomatik olarak ‘Rahatsız Etme’ moduna geçen yeni bir güvenlik özelliği de bulunuyor.

Apple Music artık arkadaşlarınızın ne dinlediğini gösterebilecek ve paylaşılan çalma listelerini inceleme fırsatı olacak.

Son olarak App Store daha kolay keşif yapılması için güncellendi ve yeni bir How To (Nasıl Yapılır?) bölümü eklendi. Apple ayrıca ‘Günün uygulaması’ özelliğini geri getiriyor.

iPad’de ise iOS 11 çoklu işlem özelliğini, kullanıcıların bir uygulamayı tutup sürükleyerek ekranı ikiye bölmesini sağlayarak geliştirdi. Ayrıca dosyaları sürükleyip uygulamaların üzerine bırakarak, dosyayı o uygulama ile açmak da mümkün olacak.

Apple ayrıca, bilgisayarlarda kullanılana benzer yeni bir dosya sistemini de iPad’e ekliyor. Files adı verilen sistemde dosyaları boyutuna ya da tarihine göre sıralamak mümkün olacak.

ARKit

Apple, geliştiriciler yeni bir ARKit tanıttı. Böylece geliştiriciler, iPhone için artırılmış gerçeklik uygulamaları geliştirebilecek. Apple, Microsoft gibi artırılmış gerçeklik için ayrı bir cihaz geliştirmektense bu teknolojiyi, zaten milyonlarca kişinin kullandığı akıllı telefonlara getirmeyi amaçlıyor.

WatchOS

Apple Watch’a gelen yeni bir güncelleme ile birlikte farklı bilgiler sağlayabilen yeni ekran koruyucular kullanıma sunuldu. Ayrıca fitness alanına eğilen Apple, WatchOS’e aylık görevler özelliği ekledi. Böylece kullanıcı daha fazla hareket etmek ve zinde kalmak için motive olacak. Ayrıca NFC üzerinden veri paylaşımıyla Apple Watch bir spor aleti ile senkronize şekilde kullanılabilecek.

Kaynak: The Verge, Forbes, CNet, TechCrunch.

Apple 5 Haziran'da düzenlediği WWDC geliştirici konferansında hem yazılım hem de donanıma dair bir çok açıklama yaptı. Etkinliğin en dikkat çekici noktalarından biri, Apple'ın yeni sesli asistan sistemi Homepod'un tanıtıldığı an oldu. Apple ayrıca işletim sistemleri MacOS, iOS, WatchOS ve tvOS'a getirdiği yeni özelliklerden bahsetti. iPad'leri ve iMac'leri güncelleyen Apple, yeni iPhone'a dair bir açıklamada bulunmadı.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği