iOS 11 ilgili cihazların yüzde 85’ine girmeyi başardı

Apple'ın en son mobil işletim sistemi iOS 11 bir yıldır kullanımda ve Apple telefon ve tabletlerinin yüzde 85'i bu işletim sistemine geçmiş durumda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın en son mobil işletim sistemi iOS 11 bir yıldır kullanımda ve Apple telefon ve tabletlerinin yüzde 85’i bu işletim sistemine geçmiş durumda. Apple tarafından yapılan açıklamada iOS cihazların yüzde 85’inin iOS 11, yüzde 10’unun iOS 10 kullandığı, geri kalan yüzde 5’lik kesimin ise eski işletim sistemlerini kullandığı belirtildi.

iOS 12 yeniliklerle gelecek

Apple’ın sadece 1 yılda en son işletim sistemine bu denli büyük bir geçiş sağlaması oldukça önemli. Bu rakamlar Apple’ın 12 Eylül’de yapacağı donanım etkinliğinden hemen önce açıklandı. Bu etkinlikte Apple iOS’un yeni sürümü iOS 12’yi tanıtacak. iOS 12’nin destekleneceği en eski telefon, bundan 5 yıl önce piyasaya sürülen iPhone 5S olacak. Yeni sürümde Fotoğraflar, Haberler ve Borsa uygulamalarına güncelleme gelmesi bekleniyor. Genel olarak iOS 12’ye geçen telefonların performansında bir artış yaşanacağı belirtiliyor.

iOS 11 şu anda 64-bit iPhone ve iPad’lerin tamamında kullanılabiliyor. Ancak iPhone 5C ve iPad mini gibi 32 bitlik cihazlar bu işletim sistemiyle uyumlu değil. Yeni işletim sistemlerinin de 32 bit cihazları desteklemesi beklenmiyor.

iOS 11 ile birlikte kullanıcılar Kontrol Merkezi’nde ve bildirimlerde önemli değişiklikler görecek. Ayrıca Live Photo gibi yeni kamera efektlerinin de iOS 12 ile birlikte kullanıma sunulması bekleniyor. Apple ayrıca yeni özellik olarak kullanıcılar arasında Apple Pay üzerinden para gönderip alma yeni dosya yönetim sistemi Files’ı kullanıma sunacak. ARKit de yeni güncellemelerle birlikte artırılmış gerçeklik geliştiricilerine daha fazla imkan sunacak.

App Store’da da önemli değişikliklere giden Apple uygulamaları daha kolay anlaşılır bir şekilde gösterecek. Bugün sekmesi ise her gün yenilenerek kullanıcılara oyunlar ve günün uygulaması gibi seçenekler sunacak.

iOS 11 kusursuz değildi

Çok fazla cihazın iOS 11’e geçmiş olması bu işletim sisteminin sorunsuz çalıştığı anlamına gelmiyor. iOS 11 yayınlandıktan sonraki aylarda kullanıcılar birçok konuda Apple’a şikayette bulundu. Apple bu sorunları yeni işletim sisteminde çözmeye çalışıyor.

Apple kendi işletim sistemi ve donanımı üzerinde sıkı kontroller sağlıyor. Böylece en son işletim sistemine geçiş oranları yüksek oluyor. Android’de ise işletim sistemini kullanacak çok fazla farklı cihaz olduğu için yeni sürümün yayınlanması ve bu sürüme geçiş işlemleri çok vakit alıyor.

Kaynak: Digital Trends

Apple tarafından yapılan açıklamada iOS cihazların yüzde 85'inin iOS 11, yüzde 10'unun iOS 10 kullandığı, geri kalan yüzde 5'lik kesimin ise eski işletim sistemlerini kullandığı belirtildi. Yüksek kullanım oranına rağmen bazı eksiklikleri bulunan işletim sistemi bu ay gelecek yeni sürümle birlikte daha yüksek performans sunmayı hedefliyor. Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 12, Fotoğraflar, Haberler, Borsa ve App Store gibi varsayılan uygulamalarda köklü değişikliklere gidiyor. iOS 12'nin 12 Eylül'deki etkinlikte açıklanması bekleniyor. Yeni işletim sistemi iPhone 5S ve sonrasında sunulan cihazlarda kullanılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği