Apple yeni dosya sistemine geçiyor

Apple, iOS 10.3 güncellemesi ile birlikte 30 yıldan uzun süredir kullandığı HFS dosyalama sistemini, yeni geliştirilen APFS sistemi ile değiştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple bugün iOS 10.3 işletim sistemini kullanıma sundu. Sistemin yeni özellikleri arasında, kaybolma ihtimali çok yüksek olarak görülen kablosuz AirPods kulaklıkların yerini tespit etme özelliğinin yanı sıra, CarPlay sistemine getirilen geliştirmeler de bulunuyor. iOS 10.3’ün yeni özellikleri çok büyük değişiklikler getirmese de aslında arka planda 30 yıldır kullanılan bir sistem değişikliğine gidiliyor. Apple bugüne dek kullandığı Hiyerarşik Dosya Sistemi’ni (HFS) yeni geliştirdiği Apple Dosya Sistemi (APFS) ile değiştiriyor.

Geçtiğimiz yıl WWDC’de tanıtılan APFS; iPhone, iPad, Apple Watch, Mac ve Apple TV gibi cihazlar göz önünde bulundurularak geliştirildi. Eski HFS sistemi, Apple piyasaya ilk çıktığı dönemlerde, disketler ya da hard disklerle çalışan cihazlar için tasarlanmıştı. Bu sebeple günümüzde kullanılan SSD ya da flaş belleklerin özelliklerinden yeterince yararlanamıyordu. Daha önceden geliştirilen HFS+ güncellemesi de günümüzün mobil cihazlarının taleplerine yanıt vermekte zorlanıyordu. Yeni sistem, şifreleme teknolojisi ana özellik olacak şekilde geliştirildi. Bellek kopyası (snapshot) özelliğini destekleyen sistem sayesinde Mac’lerde hatta iOS cihazlarda dosyaları geri yüklemek çok daha kolay olacak.

iOS kullanıcıları için çok şey değişmeyecek

APFS, düşük gecikme ile çalışacak şekilde tasarlandığından, iOS ve Mac cihazların okuma ve yazma hızları da gelişecek. Apple bu özelliği geçtiğimiz yıl WWDC’de göstermişti. Basit bir dosya kopyalama işleminde bile APFS’nin HFS+ karşısındaki üstünlüğü görülebiliyor. Yine de çoğu iPhone ve iPad kullanıcılarının bu güncellemenin ardından ciddi bir değişiklik fark etme ihtimali düşük. Bazı kullanıcılar için ise dosya depolama seviyelerinde bir değişiklik görülebilir. iOS 10.3 beta denemesini yapan kullanıcılar, güncellemenin ardından cihazda daha fazla depolama alanı bulunduğunu fark ettiler. Bunun sebebi APFS’nin kullanıma uygun veriyi hesaplama yönteminin farklı olması.

Depolamadaki küçük farklılık dışında, iPad ya da iPhone kullanıcılarının yeni dosya sisteminin faydasını görme ihtimali çok yüksek değil. Yeni sistem Apple’ın iOS üzerine 64-bit uygulamalara tamamen geçişinin temellerini atacak. Bu geçişin iOS 11’de tamamlanması bekleniyor. iOS 10.3’ü yüklerken fark edeceğiniz değişiklik ise güncelleme süresinin normalden uzun olması. Apple büyük bir görevi dikkatli ve sessiz bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu yüzden yükleme süresinin biraz uzaması normal.

Kaynak: The Verge

Apple bugün iOS 10.3 işletim sistemini kullanıma sundu. Sistemin yeni özellikleri arasında, kaybolma ihtimali çok yüksek olarak görülen kablosuz AirPods kulaklıkların yerini tespit etme özelliğinin yanı sıra, CarPlay sistemine getirilen geliştirmeler de bulunuyor. iOS 10.3'ün yeni özellikleri çok büyük değişiklikler getirmese de aslında arka planda 30 yıldır kullanılan bir sistem değişikliğine gidiliyor. Apple bugüne dek kullandığı Hiyerarşik Dosya Sistemi'ni (HFS) yeni geliştirdiği Apple Dosya Sistemi (APFS) ile değiştiriyor. Yeni sistem, şifreleme teknolojisi ana özellik olacak şekilde geliştirildi. Bellek kopyası (snapshot) özelliğini destekleyen sistem sayesinde Mac'lerde hatta iOS cihazlarda dosyaları geri yüklemek çok daha kolay olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği