Apple, AR gözlüğünü 2020’de satışa sunabilir

Bloomberg’in haberine göre Apple, 2019’a kadar artırılmış gerçeklik gözlüğünü üretmeyi, 2020 yılında da satışa sunmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bloomberg’in haberine göre Apple, 2019’a kadar artırılmış gerçeklik gözlüğünü üretmeyi, 2020 yılında da satışa sunmayı planlıyor. Kendi gömülü ekranı ve yeni bir işlemcisi olan gözlük, Apple’ın iPhone ya da diğer mobil cihazlarından bağımsız olacak.

Apple CEO’su Tim Cook, kendisiyle yapılan röportajlarda artırılmış gerçekliğin potansiyeliyle ilgili oldukça ümitli konuşuyor. iOS 11 de, geliştiricilerin artırılmış gerçeklik özellikleri geliştirmesine imkan veren ARKit adlı uygulamayı destekliyor. Ayrıca, 2018’de ARKit’in yeni versiyonunun çıkarılacağı söyleniyor. Bloomberg’in haberine göre, Apple birçok artırılmış gerçeklik uzmanını işe aldı. Kurulan ekibin başkanı ise eskiden Dolby Laboratories’in yöneticiliğini yapan Mike Rockwell.

Sanal toplantı, 360 derece video gibi özellikler deneniyor

Cook yaptığı basın açıklamasında, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin kullanıcıya tatmin edici bir tecrübe yaşatabilecek kadar gelişmediğini söyledi. Artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışan Apple, dokunmaya duyarlılık, Siri ses etkileşimi hatta kafa hareketleri gibi çeşitli etkileşim yöntemleri araştırıyor. Ayrıca ekip, mesajlaşma, sanal toplantı, 360 derece video ve navigasyon gibi çeşitli uygulamalar geliştiriyor. Gözlüğe bir de App Store eklenmesi planlanıyor. Habere göre, denemeler HTC Vive artırılmış gerçeklik gözlüğü ile Samsung Gear VR‘a benzeyen fakat iPhone ekranı kullanan cihazlarla gerçekleştiriliyor. Apple, birçok deneme projesi gerçekleştiriyor fakat denediği ürünler her zaman satışa sunulmuyor. Fakat Cook’un artırılmış gerçeklik ve potansiyellerinden sık sık bahsetmesi, artırılmış gerçeklik gözlüğünün sadece denemeyle sınırlı kalmayacağına işaret ediyor.

Kaynak: Tech Crunch

Bloomberg’in haberine göre Apple, 2019’a kadar artırılmış gerçeklik gözlüğünü üretmeyi, 2020 yılında da satışa sunmayı planlıyor. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı basın açıklamasında, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin kullanıcıya tatmin edici bir tecrübe yaşatabilecek kadar gelişmediğini söyledi. Artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışan Apple, dokunmaya duyarlılık, Siri ses etkileşimi hatta kafa hareketleri gibi çeşitli etkileşim yöntemleri araştırıyor. Ayrıca gözlük için, mesajlaşma, sanal toplantı, 360 derecelik video ve navigasyon gibi çeşitli uygulamalar geliştiriliyor. Apple, birçok deneme projesi gerçekleştiriyor fakat denediği ürünler her zaman satışa sunulmuyor. Fakat Cook’un artırılmış gerçeklik ve potansiyellerinden sık sık bahsetmesi, artırılmış gerçeklik gözlüğünün sadece denemeyle sınırlı kalmayacağına işaret ediyor.Bir yanıt

Yorumunuz: