Apple da gözlük üretebilir

Tim Cook'un sık sık artırılmış gerçeklik hakkında konuşmasının ardından Apple'ın bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’a yakın kaynakların iddialarına göre şirket artırılmış gerçeklik gözlüğü üretmek için prototip çalışmalarına başladı. Adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar Apple’ın bu alanda gizli bir çalışma yürüttüğünü ve deneme amaçlı olarak bir üreticiden göz önü ekranları (near eye display) sipariş etti.

Apple’ın planları kesin değil

Tim Cook’un son dönemde artırılmış gerçeklik üzerine sık sık yorum yapmasının üzerine Apple’dan böyle bir hamle bekleniyordu. Yine de şirketin bu alanda beklentiyi yükseltmemek adına, ürünü kullanıma hazır hale gelene kadar tanıtmayacağını göz önünde bulundurmak gerek.

Apple geçmişte bazı projelere başlayıp daha sonra hiç kamuoyu açıklaması yapmadan o projeleri noktalamıştı. Bu yüzden artırılmış gerçeklik gözlüğünün de hayata geçirilmeden rafa kaldırılma ihtimali var. Eğer Apple bu ürünü üretip satmaya karar verirse bunun da en erken 2018’de gerçekleşeceği düşünülüyor. Ayrıca Apple piyasanın gerçekten bu ürüne hazır olmasını da beklemek isteyebilir. Örneğin iPad’leri geliştirmeye 2000’lerin başında başlayan şirket, ilk tabletini 2010’da tanıtmıştı.

Bir sonraki yeni ürün olabilir

Son 10 yılda her 2-3 yılda bir yeni bir türde ürün tanıtan Apple (iPhone, iPad, Apple Watch vs.) bir sonraki ürün olarak artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıtmak isteyebilir. Apple’ın en son yeni ürünü Apple Watch 2015’te tanıtılmıştı. Ayrıca şirketin gelirinin üçte ikisini oluşturan iPhone satışlarının azalması ile birlikte Apple’ın yeni bir çıkış noktası aradığı biliniyor. Küresel olarak telefon satışlarının azalmasının sebeplerinden birisi de artık akıllı telefonların herkeste bulunuyor olması. Artırılmış gerçeklik gözlüğü ise şu anda neredeyse hiçbir tüketicide yok. Bu ürün piyasaya çıktığında ve yaygın olarak kullanılmaya başladığında herkes buna sahip olmak isteyecek. Bu da günümüzde akıllı telefon pazarında yaşanma ihtimali olmayan bir talep artışına sebep olacak.

Geçtiğimiz dönemde sık sık artırılmış gerçeklikten bahseden Tim Cook Ekim ayında Utah’ta yaptığı bir konuşmada “Ben burada konuşurken herkesin bir sanal gerçeklik ortamında kapalı bir şekilde durduğunu hayal edemiyorum ancak herkesin birer artırılmış gerçeklik gözlüğü takarak bu ortama dahil olduğunu gözümde canlandırabiliyorum.” diyerek artırılmış gerçeklik gözlüklerinin halkla ilişkiler çalışmalarına da başlamıştı.

Konu ile ilgili görüşü sorulan Apple sözcüsü yanıt vermekten kaçındığı için tüm bu iddialar şimdilik sadece iddia aşamasında kalıyor. Ancak Apple’ın geçmişte artırılmış gerçeklik patentleri aldığı ve yeni ürünleri hakkında konuşmadığı göz önünde bulundurulduğunda, ürün piyasaya çıkana kadar sadece bu iddialarla yetineceğimizi de göz önünde bulundurmak gerek.

Kaynak: Bloomberg

Apple CEO'su Tim Cook, son dönemde sık sık artırılmış gerçeklik alanında açıklamalar yaparak bu teknolojinin geleceğin teknolojisi olduğunu ifade ediyordu. Bu açıklamaların ardından şirketin bir artırılmış gerçeklik gözlüğü prototipi üretmek için çalışmalara başladığı iddia edildi. İddialara göre Apple, az sayıda göz önü ekran sipariş ederek bunlarla bir gözlük üretmek için çalışmalar yürütecek. Ürünün hayata geçmesi halinde en erken 2018'de piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği