iPhone satışları ilk kez geriledi

Apple'ın açıkladığı rakamlara göre iPhone satışları, telefonun piyasaya çıktığı günden bu yana ilk kez bir önceki senenin aynı dönemine göre geriledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iPhone piyasaya çıktığı ilk günden itibaren sürekli bir yükseliş halindeydi. Her sene bir öncekinden daha fazla satılan telefon sayesinde Apple gitgide büyüdü. Ancak bu büyüme sonunda sona erdi. 2016’nın ilk çeyreğine dair rakamları açıklayan Apple hem iPhone satışlarında ilk kez düşüş yaşandığını hem de şirketin toplam gelirlerinde son 10 yılda ilk kez düşüş görüldüğünü açıkladı.

2015’in ilk çeyreğinde 61,1 milyon adet satılan iPhone, bu yıl yüzde 16’lık bir düşüşle 51,2 milyon adet satıldı. Aslında bu rakamlar sürpriz değil çünkü analistler geçtiğimiz dönemde Apple’ın ilk çeyrek satışlarını 51 milyon olarak tahmin etmişlerdi.

Apple’ın gerilemesi yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor. Analistler Apple’ın 2. çeyrek satışları için 47,3 milyar dolarlık satış öngörürken Apple kendi tahminini 41-43 milyar dolar arası olarak açıkladı. Bu açıklamaların üzerine borsada Apple’ın hisseleri yüzde 6’ya varan bir düşüşle karşılaştı.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin tarihi büyüme rakamlarını korumaya çalıştıklarını ancak zor bir dönemden geçtiklerini kaydetti. “Ürün stoğumuzda muhteşem yenilikler var” diyen Tim Cook bu dönemi atlatıp büyümeye devam edeceklerine inandığını belirtti.

iPad satışlarında düşüş devam ediyor

Son çeyrek rakamlarına bakıldığında Apple’ın iPad satışlarında da bir düşüş yaşandığı görülüyor ancak bu beklenmedik bir durum değil. iPad satışlar son 9 çeyrektir düşüş gösteriyor. Tim Cook, klavye ve kalem destekli yeni iPad Pro ile satışların yeniden yükselişe geçeceğine inanıyor. Ancak bu durumun şirketin gelirlerine çok büyük bir etkisi bulunmayacaktır. Çünkü Apple’ın toplam gelirlerinin yaklaşık üçte ikisini iPhone satışları oluşturuyor.

Özellikle ABD ve batı Avrupa pazarlarında iPhone alma potansiyeli olan herkesin yakın zamanda bir iPhone satın almış olması Apple’ın satışlarının azalmasına sebep oluyor. Şirketin bu noktadan sonraki hamlesi, müşteri tabanını genişletmek için daha farklı ürünler sunmak olabilir. Yüksek fiyatları sebebiyle herkese hitap etmeyen iPhone, 5C ya da SE gibi modellerle daha düşük bütçeli kullanıcıları da kendisine çekmeye çalışıyor. Sadece son telefonların desteklediği yeni ve ilgi çekici özellikler ile eski iPhone sahiplerinin de telefonlarını güncellemesi hedeflenebilir.

Hizmetler umut ışığı olur mu?

Tüm bunların dışında, gelecekte büyümesi beklenen teknoloji hizmetleri ve abonelik alanlarında Apple’ın büyüme kaydettiği görüldü. AppleCare, Apple Pay ve Apple Music gibi hizmetler, son dönemde yüzde 20’lik bir büyüme göstererek 6 milyar dolara ulaştı. En azından bu rakamlar Apple adına umut verici olarak görülebilir.

iPhone satışları tarihte ilk kez, bir önceki yılın aynı dönemine göre gösterdi. Yüzde 16'lık gerilemeyle bu yılın ilk çeyreğinde 51,2 milyon iPhone satıldı. Apple'ın toplam satışlarının üçte ikisini oluşturan iPhone satışlarının gerilemesi Apple'ın toplam gelirinin de son 10 yılda ilk kez azalmasına sebep oldu.

6 Yorum

  • Apple’ın artık ekstra bir cazibesi kalmadı diye düşünüyorum. Ne fonksiyonları ne de dizaynı açısından… Doğaldır ki şimdilik dizayn ve ses ile uğraşan “profesyoneller” bunun dışında. Kısa yorumumu yapayım; sizdeki yazılardan da gözlemlediğim üzere gelecek VR teknolojilerinde. Bu konuda Samsung (android) ile Oculus işbirliği telefon ile VR birleşimi yeni cihazlara gebe diye düşünüyorum. Yani artık cep telefonumuzun dizaynı önemsizleşecek onun yerine VR dünyasının içerisindeki görselliğin kalitesi önemli hale gelecek. Sözün özü Apple yeni bir inovasyon hamlesi yapmazsa VR konusunda, NOKIA ve Blackberry’nin akibetine uğrayacaktır…
    Geleceğin VR teknolojilerinde yattığını düşünüyorum. Takacağız gözlüğümüzü ve alışverişimizi de yapacağız, web sayfalarını 3 boyutlu ziyaret de edeceğiz. Hatta gerçek görüntüler üzerine bindirilmiş sanal görüntüler ile gerçek hayat daha renkli hale gelecek. Kontaklarınızla iş ve sosyal ilişkilerinizi de VR teknolojinin görselliği içerisinde halledeceksiniz. Apple bunun neresinde ?

  • Mobil sektörün doyuma ulaşması, Android cephesindeki markaların kendilerine çeki düzen vermesi ve daha ucuza ürün sunması gerekçe olarak gösterilebilir. Apple ın, geçmiş yıllarda yaptığı gibi, ses getirecek yeniliklere imza atmaya ihtiyacı var.

  • Apple şirketinin VR teknolojisinde bir tık öne geçecek bir yeniliğe ihtiyacı var. Nasıl iphone ile telefonda yeni bir dönem açtılarsa, aynı durumu sanal gerceklikte de yapması lazim. Yoksa ucuz telefonlar (2 bin tl!) ile ucuz numaralara girişmesin.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği