Microsoft’un yeni artırılmış gerçeklik çalışmaları

Microsoft Research ekibi, giyilebilir artırılmış gerçeklik alanındaki gelişmeleri hızlandırmak için bir gözlük prototipi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde teknolojinin büyük imkanları tarafından şımartıldığımız için, bir an önce kullanabileceğimiz şekilde geliştirilmeyen teknolojiler bizi memnun etmiyor. Sanal gerçeklik de bu yaklaşımdan nasibini alan teknolojilerden. Bazıları için sanal gerçekliğin modası şimdiden geçti ve artırılmış gerçekliğe odaklanmamız gerekiyor. Ancak gerçek şu ki; kolay kullanımlı bir artırılmış gerçeklik gözlüğünün hayatımıza girmesi yıllar alacak bir süreç.

Yine de bir Microsoft Research ekibi, giyilebilir artırılmış gerçeklik alanındaki gelişmeleri hızlandırmak için bir prototip geliştirdi. Snap kendi kameralı gözlükleri Spectacles’ı, uygulama filtreleri için bir artırılmış gerçeklik platformuna dönüştürmeden önce Microsoft’un harekete geçmesi gerekiyordu. Bu sebeple şirket cuma günü, göz-önü görüntülere hologramlar yansıtabilen bir gözlüğü tanıttı.

Astigmata göre ayarlanıyor

80 derece görüş açısı bulunan gözlükler, kullanan kişinin gözündeki astigmatı da dikkate alarak görüntüler oluşturuyor. Böylece kullanıcının artırılmış gerçeklik görüntülerini doğru şekilde görebilmek için ayrıca astigmat gözlüğü ya da lensi takmasına gerek kalmıyor.

Prototip henüz çok gelişmemiş olsa da gelişmesini beklemek için heyecanlanabileceğimiz bir cihaz olarak göze çarpıyor. Gözlüklerin tek resimli (monoskopik) olması ve artırılmış gerçeklik deneyimini mümkün kılan elektronik aksamın gözlüğe dahil olmaması bu cihazın bir son ürün olmadığını; şimdilik sadece bu yönde atılmış bir adım niteliğinde olduğunu gösteriyor.

Geliştirilmesi planlanıyor

Ekip, araştırmanın detaylarını anlattığı yazısında, “Gelecekte tüm bu özellikleri tek bir cihazda toplamak ve göz bebeği çıkışını büyüterek çift resimli bir görüntü yaratmayı amaçlıyoruz. Böylece, insan gözünün yeteneklerine ulaşabilen gerçek mobil göz-önü görüntüler yaratmaya bir adım daha yaklaşacağız.” diyor.

Microsoft zaten HoloLens ile artırılmış gerçeklik alanında çalışmalarına devam ediyor ancak Facebook ve Apple’ın da bu alanda çalışmalar yürüttüğü iddialarının ardından şirketler bir an önce artırılmış gerçekliği hayata geçirebilecek gözlükler geliştirmenin baskısını üzerinde hissediyor.

Kaynak: Mashable

Microsoft Research ekibi, giyilebilir artırılmış gerçeklik alanındaki gelişmeleri hızlandırmak için bir gözlük prototipi geliştirdi. 80 derece görüş açısı bulunan gözlükler, kullanan kişinin gözündeki astigmatı da dikkate alarak görüntüler oluşturuyor. Gözlüklerin tek resimli (monoskopik) olması ve artırılmış gerçeklik deneyimini mümkün kılan elektronik aksamın gözlüğe dahil olmaması bu cihazın bir son ürün olmadığını gösteriyor.

1 Yorum

  • Artık bütün MS girişimlerinin Windows Phone ile aynı kaderi yaşamasından korkuyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği