‘Giyilebilir’ Snapchat olur mu?

Vergence Labs,Snapchat tarafından satın alınmadan önce Epiphany Eyewear adlı kameralı gözlükleri üretiyordu.
Daha önce akıllı gözlük üreten bir şirketi bünyesine katan Snapchat şimdi de bu alanda çalışmış uzmanları işe almaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçici fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Snapchat‘in akıllı gözlük üretmeye hazırlandığı düşünülüyor. Bir süredir bünyesine yeni donanım uzmanları katan şirket 2014’te akıllı gözlük üreten Vergence Labs şirketini satın almıştı. Şirketin üst düzey çalışanlarından bazıları hala Snapchat bünyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Snapchat ayrıca Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü Hololens‘in üretiminde rol almış olan Mark Dixon’ı bünyesine kattı. Ancak Snapchat’in bir gözlük üretmeyi amaçladığının en büyük göstergesi daha önce aksesuar şirketi Michael Kors için de çalışan gözlük tasarımcısı Lauryn Morris’i bünyesine katmış olması.

Neden akıllı gözlük?

Peki akıllı gözlük üretmek Snapchat’in ne işine yarar? Snapchat’in 100 milyon kullanıcısı her gün fotoğraf ve video paylaşıyor. Snapchat günlük 8 milyar video görüntüleme rakamıyla Facebook’un performansına ulaşmış durumda. Tüm sistemi görsel paylaşmak üzerine kurulu olan bir uygulamanın, akıllı gözlük üretmesi aslında çok mantıklı. Çünkü akıllı gözlükler anında fotoğraf çekip paylaşmanın en pratik yolu.

Hepimizin başına gelmiştir. İlginç bir olay olur ancak telefonumuzu çıkarıp o olayı kaydetmeye başlayana kadar olay çoktan bitmiş olur. Ancak gözümüzde her an kayda hazır gözlükler bulunsaydı bu anların çoğunu saniye saniye görüntülemiş olurduk. İş yerlerine ve araçlara yerleştirilen güvenlik kameralarının sayesinde ne kadar çok ilginç video görme şansımız olduğunu düşünün. Snapchat bu videoların paylaşılabileceği bir ortam yaratmış durumda. Ancak videoların çekilmesi için hala elimizdeki telefonları etkili bir şekilde kullanabiliyor olmamız gerekiyor. Bu yüzden Snapchat donanıma da el atıyor.

Snapchat yetkilileri bu konu üzerine yorum yapmadı. Belki de Google Glass’ın uğradığı kötü muameleye uğramaktan çekiniyorlardır. Ancak Snapchat’in kullanıcı tabanının çoğunluğunu ergenlik çağındaki, yeniliğe açık gençlerin oluşturduğu düşünüldüğünde, Snapchat gözlüklerinin çok daha kolay kabul görmesini beklemek yanlış olmaz.

Snapchat'in akıllı gözlük üretmek için çalışma yürüttüğü iddia edildi. Şirketin işe aldığı yeni uzmanlar da bu iddiaları doğrular nitelikte. Akıllı gözlük üretimi zaten gençler arasında çok popüler olan Snapchat'in kullanımını ciddi oranda artırabilir.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği