Kripto para madenciliği uygulamalarına Google yasağı

Google, yüklendiği cihazda kripto para madenciliği yapan uygulamalarının Play Store'da yer almasını yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Play Store’da kripto para madenciliği uygulamalarının yer almasını yasakladı. Kripto para madenciliği donanımlarını kontrol eden uygulamalar ise halen kullanılabiliyor.

Yeni düzenleme, Google’ın Geliştirici Politikaları Merkezinin Temmuz güncellemesinde yer alıyordu. Daha önce Chrome Web Store’dan tüm kripto para madenciliği eklentilerini kaldıran düzenlemenin ardına şu ifadeler eklendi:

Yüklendiği cihazlarda kripto para madenciliği yapan uygulamalara izin vermiyoruz. Kripto para madenciliğini uzaktan kontrol eden uygulamalara izin veriyoruz.

Apple da benzer bir düzenleme yapmıştı

Bu düzenlemenin sebebi büyük ihtimalle, son zamanlarda artan gizli kripto madencilik olayları. Google’ın rakibi Apple da kendi geliştirici politikalarını geçtiğimiz ay güncelleyerek uygulamalara gizlenen kripto madencilik işlemlerini engellemeye çalışmıştı. Apple, ICO’lar için kayıt yaptırılmış ve onaylı borsalar için geliştirilmiş bazı kripto para uygulamalarına izin veriyor. Ancak iOS üzerinde kullanılabilen madencilik uygulamaları sadece bulut üzerinden madenciliğe izin veriyor.

Google madencilere bu kadar cömert davranmıyor. Yeni kurallar, kripto madencilik yapan uygulamaların hiçbir şekilde indirilmesine izin vermiyor. Mevcut uygulamaların ne zaman kaldırılacağına dair bir zaman aralığı verilmedi ama Google Nisan ayında tarayıcısından madencilik uzantılarını engelledikten iki ay sonra bu uzantıları listeden çıkarmıştı.

Amaç kullanıcıları korumak

Bu tarz önlemler, habersizce kripto para madenciliği yapan üçüncü parti uygulamalarından kullanıcıları korumak için gerçekleştiriliyor. Bazı hayır kurumları da benzer bir yöntem uygulayarak telefonların işlemci gücünü, Monero adlı kripto paranın madenciliğini yapmak için ‘ödünç alıyordu’. Buradan elde edilen para iyi amaçlar için kullanılıyordu.

Bu yasakların yasa dışı kripto para madenciliği yapan kişileri ne kadar durduracağı henüz bilinmiyor. Konu ile ilgili yeterli veri bulunmuyor.

Kaynak: The Next Web

Google, Play Store'da kripto para madenciliği uygulamalarının yer almasını yasakladı. Kripto para madenciliği donanımlarını kontrol eden uygulamalar ise halen kullanılabiliyor. Yeni düzenleme, Google'ın Geliştirici Politikaları Merkezinin Temmuz güncellemesinde yer alıyordu. Daha önce Chrome Web Store'dan da tüm kripto para madenciliği eklentileri kaldırılmıştı. Bu düzenlemedeki amaç, kullanıcıların haberi olmadan kripto para madenciliği yapan uygulamaların önüne geçmek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği