Çin’de Bitcoin madenciliği yasaklanabilir

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonunun açıkladığı listede kripto para madenciliği, ortadan kaldırılması gereken sektörler arasında gösterildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto para madenciliği, ekonomiyi yavaşlattığını düşündüğü endüstrilerden kurtulmak isteyen Çin hükumetinin en son hedefi oldu. Ülkedeki en üst düzey ekonomik planlama birimi olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) Pazartesi günü yayımladığı listede desteklenecek, kısıtlanacak ve ortadan kaldırılacak sektörleri açıkladı. Kripto para madenciliği de “güvenli üretim koşullarına sahip olmadığı, kaynakların ciddi anlamda israf edildiği ve çevreyi kirlettiği” için ortadan kaldırılacak sektörler arasında yer aldı.

NDRC’nin yaptırım gücü yok

Resmi açıklama herhangi bir yaptırım gücü taşımıyor. NDRC kripto para madenciliğinin ne zaman yasaklanması gerektiğine dair bir tarih açıklamadı. Bu gibi yönergeler genellikle Pekin’in endüstriyel uygulamalara yönelik tavrına dair ipuçları taşıyor. Bazıları ise NDRC’nin birkaç yılda bir yayımladığı bu listenin, kısıtlanmasını önerdiği endüstriler üzerinde çok fazla etkisi olmadığını söylüyor.

Blok zinciri odaklı Primitive Ventures adlı şirketin kurucu ortaklarından Dovey Wan “2006’da ortadan kaldırılacaklar listesinde olan maddeler 2011 ve 2019 versiyonlarında da bulunuyordu.” diyerek listede yer almanın o sektörün ortadan kaldırılacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

Bazı şirketler büyük yara alabilir

Eğer böyle bir yasak uygulanırsa, bu endüstriye araçlar üreten birçok Çinli şirket de büyük bir zarar görebilir. Özellikle Bitmain bu yasaktan çok fazla etkilenecektir. Birmain’in madencilik için optimize edilmiş donanımları, kripto para madenciliği için en iyi ekipmanlar olarak kabul ediliyor ve şirketin gelirlerinin yüzde 94’ü “Antminers” adı verilen kripto para donanımlarından elde ediliyor.

Kripto sektörü yaşanan sahtecilikler ve spekülasyonlar sebebiyle Pekin yönetiminden tepki görmüştü. Bu tepkiler sonucunda 2017’de ülkede ICO’lar (kripto paranın halka arzı) yasaklanmıştı. Öte yandan çevreciler Bitcoin madenciliği için çok fazla enerji tüketildiğini söylemişti. Çin’in bazı Bitcoin madencilerinin enerji tedarikini kesmeyi planladığı konuşuluyordu.

Kırsal kesimde yapılan madencilik devletin de işine yarıyor

Bu Çin’in kripto madenciliği kısıtlamaya yönelik ilk hamlesi değil. 2018’in Ocak ayında Pekin, yerel yönetimlerden, Bitcoin madenciliği şirketlerine caydırıcı önlemler uygulanmasını istemişti. Ancak yerel yöneticiler bu talebi karşılamakta isteksiz olabilir. Çünkü Çin’deki kripto para madenciliği çalışmalarının çoğu, ülkenin az gelişmiş ve seyrek yerleşim olan kırsal bölgelerinde yapılıyor. Bu bölgelerde üretilen enerjinin tamamı tüketilmediği için fazlalık oluşuyor. Bu fazlalığın Bitcoin üretmek için kullanılarak paraya dönüştürülmesi aslında devletin de işine gelen bir durum. NDRC’nin önerilerinin bu şartlar altında endüstriye yönelik herhangi bir önlem getirip getirmeyeceği ise bilinmiyor.

Kaynak: TechCrunch

Kripto para madenciliği, ekonomiyi yavaşlattığını düşündüğü endüstrilerden kurtulmak isteyen Çin hükumetinin en son hedefi oldu. Ülkedeki en üst düzey ekonomik planlama birimi olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) Pazartesi günü yayımladığı listede desteklenecek, kısıtlanacak ve ortadan kaldırılacak sektörleri açıkladı. Kripto para madenciliği de "güvenli üretim koşullarına sahip olmadığı, kaynakların ciddi anlamda israf edildiği ve çevreyi kirlettiği" için ortadan kaldırılacak sektörler arasında yer aldı. Resmi açıklama, herhangi bir yaptırım gücü taşımıyor. Bu gibi yönergeler genellikle Pekin'in endüstriyel uygulamalara yönelik tavrına dair ipuçları taşıyor. Bazıları ise NDRC'nin birkaç yılda bir yayımladığı bu listenin, kısıtlanmasını önerdiği endüstriler üzerinde çok fazla etkisi olmadığını söylüyor.

1 Yorum

  • ahan da yeni yükseliş geliyor, böyle haberden bi süre sonra bitcoin biraz düşüp sonra coşuyor :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği