500 milyon bilgisayar gizlice kripto para üretiyor

500 milyondan fazla insanın, arka planda madencilik yazılımı çalıştıran siteleri ziyaret ettikten sonra farkında olmadan kripto para ürettiği anlaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

500 milyondan fazla insanın, arka planda madencilik yazılımı çalıştıran siteleri ziyaret ettikten sonra farkında olmadan kripto para ürettiği anlaşıldı. AdGuard adlı reklam engelleme şirketinin yaptığı araştırma, yarım milyar insanın kullandığı 220 adet popüler web sitesinin arka planda kripto para madenciliği yazılımı çalıştırdığını ortaya koydu.

1 ayda bu hale geldi

Bu sitelere dünyanın her yerinden insan giriyor fakat en çok etkilenen bölge ABD. Tarayıcı içinde kripto para madenciliği yapan sitelere en çok trafik yüzde 18,7 ile ABD’den geliyor. Madencilik aracı, bilgisayarın merkezi işlemcisini (bilgisayarın ‘beyni’ olarak da bilir) ele geçirerek çalışıyor. Böylece makinenin performansı etkilenerek hızı azalıyor. Araştırmacılar, Bitcoin madenciliği yapan sitelerin genellikle ‘kötü şöhretli’ siteler olduğunu belirtiyor. Fakat ileride, öncelikle ziyaretçinin iznini talep edilirse Bitcoin madenciliği meşrulaştırılabilir. Araştırmacılar, “220 web sitesi çok fazla gibi gelmeyebilir fakat CoinHive, sadece bir ay kadar önce 14 Eylül’de hizmete sunuldu. O tarihten itibaren inanılmaz hızlı bir şekilde büyüdü. Bu araştırma, her 40 siteden birinin  kripto para (Monero da deniyor) madenciliği yaptığını ortaya koyuyor.” diyor.

Showtime ve The PirateBay da kullanıyor

AdGuard, sitelerin karının yaklaşık 43 bin Dolar olduğunu tahmin ediyor. Durumdan etkilenen bilgisayarların sayısını göz önünde bulundurunca bu meblağ çok da fazlaymış gibi gelmiyor fakat bir ay gibi kısa bir sürede gerçekleştiğini de unutmamak gerek. Bitcoin’in şu anki değeri (yaklaşık 5 bin 655 Dolar), web siteleri ve siber suçluların CoinHive ve JSEcoin gibi kripto para madenciliği uygulamalarını kullanması için oldukça teşvik edici.

Başka bir araştırma ise Showtime ve The PirateBay sitelerinde kripto para madenciliği yapan yazılımlar kullanıldığını ortaya koydu. Bu siteler çok geniş kitlelere hitap ettiği için kripto para madenciliği yazılımları da bir çok bilgisayara buradan yayılmış olabilir.

Kaynak: News Week

500 milyondan fazla insanın, arka planda madencilik yazılımı çalıştıran siteleri ziyaret ettikten sonra farkında olmadan kripto para ürettiği anlaşıldı. AdGuard adlı reklam engelleme şirketinin yaptığı araştırma, yarım milyar insanın kullandığı 220 adet popüler web sitesinin arka planda kripto para madenciliği yazılımı çalıştırdığını ortaya koydu. Bu sitelere dünyanın her yerinden insanlar giriyor fakat en çok etkilenen bölge ABD. Tarayıcı içinde kripto para madenciliği yapan sitelere en çok trafik yüzde 18,7 ile ABD'den geliyor. Madencilik aracı, bilgisayarın merkezi işlemcisini ele geçirerek çalışıyor. Araştırmacılar, "220 web sitesi çok fazla gibi gelmeyebilir fakat CoinHive, sadece bir ay kadar önce 14 Eylül'de hizmete sunuldu. O tarihten itibaren inanılmaz hızlı bir şekilde büyüdü." diyor. Bitcoin'in şu anki değeri (yaklaşık 5 bin 655 Dolar), web siteleri ve siber suçluların CoinHive ve JSEcoin gibi kripto para madenciliği uygulamalarını kullanması için oldukça teşvik edici. Showtime ve The PirateBay gibi popüler sitelerde de bu tarz yazılımlar bulunduğu kaydedildi.

2 Yorum

  • İşlemci için “beyin” benzetmesi doğru değil düşününce. RAM ve HDD beyin olabilir. İşlemciye de “kalp” denilebilinir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği