Geliştiriciler App Store’da 70 milyar Dolar kazandı

Apple dün yaptığı açıklamada, 2008'den bu yana App Store üzerinde uygulama geliştiricilerin toplam 70 milyar Dolar'dan fazla para kazandığını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dün yaptığı açıklamada, 2008’den bu yana App Store üzerinde uygulama geliştiricilerin toplam 70 milyar Dolar’dan fazla para kazandığını belirtti.

Apple’ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Philip Schiller, “İnsanlar uygulamaları çok seviyor ve müşterilerimiz rekor sayıda uygulama indiriyor. Geliştiricilerin 70 milyar Dolar kazanmış olması inanılmaz. Geliştiricilerin ürettiği bir çok yeni ve güzel uygulama bizi heyecanlandırıyor. Önümüzdeki hafta düzenleyeceğimiz Küresel Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) bu uygulamaların yenilerini görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Uygulama pazarı büyüyor

Apple’ın basın açıklamasına göre uygulamalara abone olanların sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 58 arttı. Bunun sebebi tüm 25 uygulama kategorisinde de abonelik sunan uygulamaların yer almasıydı. Oyun ve Eğlence App Store’un en çok ciro yapan kategorileri olurken, Yaşam, Sağlık ve Fitness uygulamalarında yüzde 70 artış gözlendi. Fotoğraf ve Video kategorisinde ise büyüme yüzde 90’ın üzerindeydi. Apple’ın basın açıklamasında ayrıca, iOS 10 ile birlikte gelen iMessage uygulamaları ve çıkarmalarına yer verildi.

Bu basın açıklamasının tarihi biraz ilginç. Normalde Apple, geliştiricilerin gelirlerine dair açıklamayı, WWDC konferansının açılış gününde yapıyor. Ancak konferans başlamadan birkaç gün önce bu açıklamanın yapılmış olması, konferansta açıklanacak yeni ürünlere daha fazla yer ayırmak için yapılmış bir hamle olabilir.

Çocukların alışverişlerine iade kararı

Uygulama gelirlerinden bahsetmişken, çocukların uygulamalarda yaptığı izinsiz alışverişlere değinmemek de olmaz. Pek çok ebeveyn, kredi kartı ekstresinde görüp haberdar olduğu uygulama içi alışverişler sebebiyle çocuklarıyla sorun yaşıyor.

Bu sorunların önüne geçmek için uygulama mağazaları bazı düzenlemelere gitti. Örneğin artık App Store’da, uygulama içi satın alma seçeneği sunan uygulamalar ücretsiz olarak etiketlenmiyor. Satın almalar sırasında ebeveynlerin onayının ve şifre girilmesinin gerekmesi, uygulama mağazasının sorumluluğunda. Eğer mağaza çocukların izinsiz alışveriş yapmasını çok kolay hale getiriyorsa, yapılan ödemeleri ebeveynlere iade etmek zorunda kalabilir.

Amazon bu düzenlemelerde yetersiz kaldığı için geçtiğimiz günlerde mahkemece suçlu bulundu. Bunun sonucu olarak Amazon, alışverişlere itiraz eden ebeveynlere toplam 70 milyon Dolar’a kadar geri ödeme yapacak. 2011-2016 yılları arasında yapılan alışverişler konusunda alınan kararla birlikte ebeveynlere de itiraz yolu açılmış oldu. Amazon, alışverişlere itiraz hakkı bulunan ebeveynlere konu ile ilgili e-posta gönderdi.

Kaynak: Mac Stories, CNN

Apple dün yaptığı açıklamada, 2008'den bu yana App Store üzerinde uygulama geliştiricilerin toplam 70 milyar Dolar'dan fazla para kazandığını belirtti. Son dönemde artan uygulama gelirlerinde abonelik sistemlerinin önemli payı var. Apple uygulamalara abone olanların sayısının geçtiğimiz yıla göre yüzde 58 arttığını ifade etti. Ayrıca Yaşam, Sağlık, Fitness, Fotoğraf ve Video kategorilerinde de önemli büyümeler görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği