App Store gelirlerinin dörtte biri Çin’den

Dünya İnternet Konferansı’nda konuşma yapan Apple CEO’su Tim Cook, şirketin küresel kazancının çeyreğini Çin’in App Store’undan elde ettiğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai, Çin’de gerçekleşen Dünya İnternet Konferansı’nın sürpriz konuklarıydı. Konferans 2014’ten beri düzenlenmesine rağmen ilk kez Silikon Vadisi’nden bu kadar önemli teknoloji yöneticileri konferansa katılıp konuşma yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Cook, Reuters’ın verilerine göre uygulama geliştiricilerin Çin’in App Store’undan 16,9 milyar Dolar kazandığını, bunun da şirketin küresel kazancının yaklaşık çeyreğine tekabül ettiğini belirtti.

Bloomberg’in haberine göre Cook, “Bu konferansın amacı şeffaflık ve ortak faydalar için dijital bir ekonomi geliştirmek. Apple olarak bizim görüşümüz de bu yönde.” dedi. Ne gariptir ki Cook Ağustos ayı kazancıyla ilgili açıklama yaparken hükumet baskısı yüzünden Apple’ın Çin’in App Store’undaki VPN uygulamalarını kaldırmak zorunda bırakıldığını söylemişti. Çin’deki internet kullanıcıları Çin’in internet kısıtlamalarına takılmamak için VPN uygulamalarını sıkça kullanıyordu.

“Google Çin’e hala yardımcı oluyor”

Konferansın diğer bir sürpriz konuğu Pichai, hükümetin YouTube videolarını ve Google aramalarını engelleme hamlelerinin ardından Google’ın 2010’da Çin’den çekildiğini fakat hala Çin’le ilişkisi olduğunu söyledi. Şu anda Çin YouTube ve Google yerine kendi geliştirdiği Youku video hizmetini ve Baidu arama motorunu kullanıyor. Pichai, “Google Çinli şirketlere yardımcı olmak için epeyce çalışıyor. Çin’de çok sayıda küçük ve orta büyüklükte işletme var ve ürünlerini yabancı ülkelere ulaştırma konusunda Google’dan faydalanıyorlar.” diye ekledi.

Çin, internet özgürlüğü konusunda son sırada

Konferanstan bir gün sonra Çin Siber Alan Çalışmaları Akademisi, ‘demokratik’ internet yönetimini savunan ve bu konuda Çin’i ABD, Japonya, Fransa ve Estonya’dan sonraki sıraya yerleştiren bir rapor yayımladı. Öte yandan, insan hakları savunuculuğu yapan ABD’li düşünce kuruluşu Freedom House, internet özgürlüğü listesinde son üç yıldır Çin’i son sıraya yerleştiriyor.

Kaynak: The Verge

Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai, Çin’de gerçekleşen Dünya İnternet Konferansı’nın sürpriz konuklarıydı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Cook, Reuters’ın verilerine göre uygulama geliştiricilerin Çin’in App Store’undan 16,9 milyar Dolar kazandığını, bunun da şirketin küresel kazancının yaklaşık çeyreğine tekabül ettiğini belirtti. Konferansın diğer bir sürpriz konuğu Pichai, hükümetin YouTube videolarını ve Google aramalarını engelleme hamlelerinin ardından Google’ın 2010’da Çin’den çekildiğini fakat hala Çin’le ilişkisi olduğunu söyledi. Pichai, “Google Çinli şirketlere yardımcı olmak için epeyce çalışıyor. Çin’de çok sayıda küçük ve orta büyüklükte işletme var ve ürünlerini yabancı ülkelere ulaştırma konusunda Google’dan faydalanıyorlar.” diye ekledi. Konferanstan bir gün sonra Çin Siber Alan Çalışmaları Akademisi, ‘demokratik’ internet yönetimini savunan ve bu konuda Çin’i ABD, Japonya, Fransa ve Estonya’dan sonraki sıraya yerleştiren bir rapor yayımladı. Öte yandan, insan hakları savunuculuğu yapan ABD’li düşünce kuruluşu Freedom House, internet özgürlüğü listesinde son üç yıldır Çin’i son sıraya yerleştiriyor.Yorumunuz: