Çin’deki Mac cihazlarda Tayvan bayrağı emojisi kullanılamıyor

macOS'a gelen yeni güncelleme ile birlikte Çin'deki kullanıcılar artık Tayvan bayrağı emojisini göremiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ülkeler söz konusu olduğunda Çin ve Tayvan’ın pek yakın arkadaş olduğunu söyleyemeyiz. Bunun bir kanıtı olarak yeni yayımlanan macOS 10.14.4 sürümünde, Çinli kullanıcılar Mac cihazlarında Tayvan bayrağı emojisini kullanamadıklarını fark etti. Bayrak yasağı Mac’in sistem ayarlarından bulunduğunuz bölgeyi değiştirseniz bile kaldırılamıyor.

Tayvan bayrağını engellemek Apple yazılımları için yeni bir durum değil. 2017’nin başında iOS, konumu Çin olarak ayarlanmış mobil cihazlarda Tayvan bayrağı emojisini kaldırmıştı. Ancak bu engel konumu Çin dışında başka bir yer olarak ayarlayınca ortadan kalkıyordu. Çin’de bu emoji kullanılarak gönderilen mesajlar bayrak yerine sadece bir boşluk gösteriyor. Bu durum bazı iPhone’ların yazılım hatası sebebiyle çökmesine de sebep olmuştu.

Tim Cook eleştiriyor ama Apple boyun eğiyor

Bu karar, Çin’de teknoloji şirketlerinin izlemesi gereken kurallar doğrultusunda alındı. Bu kurallara göre Tayvan’ın bağımsız bir ülke olarak kabul edilmesi yasak. Bu Apple’ın, Çin’in taleplerine boyun eğmesinin ilk örneği değil. Ancak bir yandan da Tim Cook Çin’in sansürlerine karşı oldukça eleştirel bir tavır takınıyor.

Apple’ın, Çin’in talepleri üzerine yaptığı diğer değişiklikler arasında Çin’de kayıtlı iCloud hesaplarını Çin devletinin işlettiği sunuculara taşımak ve Skype gibi bazı internet üzerinden sesli iletişim araçlarını, yerel kanunlara uymadıkları gerekçesiyle Çin App Store’undan kaldırmak da bulunuyor.

Kaynak: CultOfMac

Ülkeler söz konusu olduğunda Çin ve Tayvan'ın pek yakın arkadaş olduğunu söyleyemeyiz. Bunun bir kanıtı olarak yeni yayımlanan macOS 10.14.4 sürümünde, Çinli kullanıcılar Mac cihazlarında Tayvan bayrağı emojisini kullanamadıklarını fark etti. Bayrak yasağı Mac'in sistem ayarlarından bulunduğunuz bölgeyi değiştirseniz bile kaldırılamıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği