Uber Apple’ı kandırmaya çalıştı ve yakalandı

Uber'in uygulama silindikten sonra bile telefonları takip ettiğini öğrenen Tim Cook, 2015'te Uber uygulamasını App Store'dan kaldırmakla tehdit etmiş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York Times’ın haberine göre, Uber’in iPhone uygulamasının, uygulama silindikten sonra bile telefonları takip etmenin bir yolunu bulduğunu öğrenen Apple’ın CEO’su Tim Cook, 2015’te Uber uygulamasını App Store’dan kaldırmakla tehdit etmiş.

Uber CEO’su Travis Kalanick’in kendi istediklerini elde etmek için gerekirse kuralları yıkmaktan çekinmeyeceğini belirten yazıda, Kalanick’in dünyanın en büyük teknoloji firmalarını bile kandırmaya çalışabileceği ifade ediliyor. Bu yaklaşım gerçekten de Uber’in hızlı bir şekilde büyümesini sağladı ancak bu yolda şirketin ciddi krizlerle karşılaşmasına da sebep oldu. Geçmişte Uber Çin’de büyümeye çalıştığı sırada hesap sahteciliği ile ilgili problemlerle de karşılaşmıştı. Ayrıca iddiaya göre Uber, bir kullanıcı uygulamayı silse hatta telefonu sıfırlasa bile bile iPhone’ları tespit etmenin bir yöntemini bulmuştu.

‘Parmak izi alma’ olarak bilinen bu uygulama Apple tarafından yasaklanmış durumda. Uber, bu yöntemi kullandığını Apple’dan gizlemek için, Apple’ın Cupertino yönetim merkezini coğrafi olarak engelledi. Böylece bu özelliğin Apple çalışanları tarafından tespit edilmesinin önüne geçildi. Ancak bu önlemlere rağmen Apple bu aktiviteyi tespit etti ve neticede Apple CEO’su Tim Cook, Travis Kalanick ile konu hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. Apple’ın uyarısını dikkate almayan ve bu uygulamayı sürdürmeye devam eden Uber, bu kez uygulamasının App Store’dan silinmesi tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine Uber uygulamayı durdurmak zorunda kaldı.

Uber’in sabıkası kabarıyor

Uber geçtiğimiz aylarda da devlet müfettişlerini atlatmak, rakip firmalarının sürücülerini takip etmek, müşterileri izinsiz olarak takip etmek Alphabet’in Waymo girişiminin sürücüsüz araç teknolojisiyle ilgili verileri çalmak gibi pek çok alanda suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Şirket aynı zamanda kötü çalışma ortamı ile de eleştirilere maruz kalmıştı. Son iddialarla birlikte şirket halkla ilişkiler problemlerine bir yenisini daha eklemiş oldu. Bu problemlerin çoğu, şirketin CEO’sunun liderlik tarzından ortaya çıkıyor.

New York Times’ın haberinin üzerine Uber yaptığı açıklamada kullanıcılar uygulamayı sildikten sonra kişileri ya da konumlarını takip etmediklerini, bu uygulamanın Uber’in çalıntı bir telefona yüklenmesini ya da çalıntı bir kredi kartını kullanmasını engellemek için yapıldığını belirtti.

Kaynak: The Verge, New York Times

New York Times'ın haberine göre, Uber'in iPhone uygulamasının, uygulama silindikten sonra bile telefonları takip etmenin bir yolunu bulduğunu öğrenen Apple'ın CEO'su Tim Cook, 2015'te Uber uygulamasını App Store'dan kaldırmakla tehdit etmiş. 'Parmak izi alma' olarak bilinen bu uygulama Apple tarafından yasaklanmış durumda. Uber, bu yöntemi kullandığını Apple'dan gizlemek için, Apple'ın Cupertino yönetim merkezini coğrafi olarak engelledi. Böylece bu özelliğin Apple çalışanları tarafından tespit edilmesinin önüne geçildi. Ancak bu önlemlere rağmen Apple bu aktiviteyi tespit etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği