Uber robotik şirketine dönüşüyor

Uber'in geleceği ile ilgili soruları yanıtlayan CEO Travis Kalanick, otonom sürüş ile birlikte şirketin bir robotik şirketine dönüştüğünü söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Uber’in sürücüsüz araçları şirketin geleceği olarak gördüğü konusunda hala şüphesi olan varsa, şirketin CEO’su Travis Kalanick her şeyi aydınlığa kavuşturdu. Çarşamba günü Vanity Fair’in San Francisco’daki etkinliğine katılan Kalanick, geçtiğimiz günlerde Pittsburgh şehrinde otonom araçlarla hizmet vermeye başlayan Uber’in artık bir robotik şirketi olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Etkinlikte, Uber’in yöneticilerinin şirketi önümüzdeki 5 ila 7 yıl arasında nerede gördüğü soruldu. Daha önce Uber’i bir lojistik şirketi olarak tanımlayan Kalanick, şirketin artık bir robotik şirketine dönüşmeye başladığını belirtti.

“Bu araçlar kendi kendine çalışmaya başlayınca siz de ister istemez bir robotik şirketine dönüşüyorsunuz. Bu yüzden ben de bir robotik şirketi olmaya başladığımıza inanıyorum. Yüzlerce bilimcimiz, başta otonom sürüş olmak üzere pek çok farklı robotik alanında faaliyet gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Şirketin planları

Kalanick ayrıca Uber’in San Francisco’da da sürücüsüz araçları test etmeye başladığını ancak bu testlerin asıl amacının Pittsburgh’da olduğu gibi yolcu taşımaktan ziyade bölgenin haritasını çıkarmak olduğunu ifade etti.

“Geleceğe attığımız adımlarda otonom sürüş bizim için oldukça önemli, temel bir mesele” diyen Kalanick yine de bu teknolojinin yakın zamanda insan sürücülerin yerini alamayacağını düşündüğünü söyledi.

CEO ayrıca şirketin durumu ile ilgili bazı istatistikleri de paylaştı. Buna göre Uber şu anda dünya çapında aylık 40 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip.  Ayrıca Uber sürücüleri geçtiğimiz ay toplam 1,5 ila 2 milyar dolar arası gelir elde etti. Ortalama bir yolcu, her ay uygulamayı kullanarak 50 dolar harcama yapıyor.

“9. sınıfa yeni başladık”

Kalanick, şirketin halka arzı konusunda gelen sorulara ise daha önce olduğu gibi, yakın zamanda böyle bir planlarının olmadığı şeklinde yanıt verdi. Şirketin henüz sadece 6 yıllık olduğunu belirten ve bu sorudan sıkılmış gibi görünen Kalanick, Uber’i henüz liseye yeni başlamış bir öğrenciye benzeterek: “Daha 9. sınıfa yeni başladık, mezuniyet balosunu düşünmenin zamanı değil” dedi.

Kaynak: Mashable

San Francisco'da bir etkinliğe katılan Uber CEO'su Travis Kalanick, şirketin geleceğine dair yöneltilen bir soruya yanıt olarak; otonom sürüş teknolojisiyle birlikte Uber'in artık bir robotik şirketi haline gelmeye başladığını söyledi. Şirket bünyesinde pek çok bilimcinin otonom sürüş başta olmak üzere robotiğin değişik alanlarında çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Kalanick, bunun kaçınılmaz bir sonuç olduğunu ifade etti. CEO daha önceden Uber'i bir lojistik şirketi olarak tanımlıyordu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği