Uber’in yeni CEO’su Expedia’dan geldi

20 Haziran'dan bu yana bir CEO'su olmayan Uber'in, Expedia yöneticisi Dara Hosrovşahi ile anlaştığı iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber’in yeni CEO arayışının sona erdiği iddia ediliyor. 20 Haziran’dan bu yana bir CEO’su olmayan şirketin, Expedia yöneticisi Dara Hosrovşahi ile anlaştığı belirtildi. Şirketin böylece uzun süren çalkantılı dönemden kurtulması amaçlanıyor.

Üç adaydan en uygun olanı

Aslında CEO görevi için üç farklı aday vardı. Bu adaylardan biri General Electric’i eski CEO’su Jeffrey R. Immelt, yeterli desteği alamadığını görünce pazar günü yarıştan çekildiğini açıkladı.

Bir diğer aday ise Hewlett Packard Enterprise CEO’su Meg Whitman’dı. Whitman da Uber yöneticileriyle bazı konularda anlaşamayınca en uygun yöneticinin Hosrovşahi olduğuna karar verildi. Aslında şirkette devam ettiği söylenen cinsiyetçi yaklaşımları sonlandırmak açısından bir kadın CEO seçmek Uber’in itibarını düzeltmek için daha iyi bir tercih olabilirdi ancak diğer faktörler bunun önüne geçti.

Uber, yönetim kurulu veya Expedia konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Dünyanın en büyük araç çağırma servisinin artık düzenli bir şekilde çalışması için Hosrovşahi’nin seçilmesi önemli bir adım. Şirketin kurucularından, eski CEO Travis Kalanick bir çok skandalla adından söz ettirdikten sonra 20 Haziran’da görevini bırakmak zorunda kalmış ve şirket o dönemden bu yana bir CEO’su olmadan yönetilmişti.

Kalanick’in ardından işler oldukça zor

Kalanick’in istifasına giden yolda şirket cinsel taciz iddiaları, Adalet Bakanlığının başlattığı inceleme ve otonom sürüş konusunda bir rakibiyle yaşadığı fikri mülkiyet tartışması gibi bir çok haberle gündeme gelmiş, tüm bu gelişmeler üzerine yönetim kurulu Kalanick’e sırtını dönmüştü.

Hosrovşahi’nin Uber üzerinde ne kadar etkiye sahip olacağı henüz bilinmiyor. Şirket, halen yönetim kurulunda yer alan Kalanick’in etkisi altında. Uber’in hissedarlarından Benchmark, geçmişte Kalanick’i yönetim kurulundan attırmak için dava açmıştı. Bu gergin ortamda, bu kadar büyük bir şirketi yönetmek kolay olmasa gerek.

Bir İran göçmeni olan Hosrovşahi, 2005’ten bu yana Expedia’nın Başkanı ve CEO’su konumundaydı ve aslında yaptığı iş Uber ile bazı noktalardan benzerlik gösteriyor. Expedia da tıpkı Uber gibi dijital ortamdaki girişimleriyle gerçek dünyaya etki eden bir şirket. Hotels.com ve Orbitz gibi markalar Expedia’nın bünyesinde bulunan markalardan bazıları. Şirket 23 milyar Dolar’lık tahmini değeriyle, 70 milyar Dolar’lık Uber’in yaklaşık üçte biri büyüklüğe sahip.

Kaynak: New York Times, Tech Crunch, Business Insider

Uber'in yeni CEO arayışının sona erdiği iddia ediliyor. 20 Haziran'dan bu yana bir CEO'su olmayan şirketin, Expedia yöneticisi Dara Hosrovşahi ile anlaştığı belirtildi. Şirketin böylece uzun süren çalkantılı dönemden kurtulması amaçlanıyor. Hosrovşahi'nin yanı sıra CEO görevi için düşünülen diğer iki adayın, yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle pazar günü yarıştan çekildiği ifade edildi. Travis Kalanick'le son dönemde adı bir çok skandala karışan şirketin normale dönmek için çok çaba sarf etmesi gerekiyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği