Softbank, Uber’in yüzde 15’ini satın aldı

SoftBank yıl içindeki yatırım istikrarını bozmadı ve Uber'in yüzde 15'ini satın aldı. Şirket haricindeki yatırımcılarının toplam hisse oranı yüzde 3 olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SoftBank yıl içindeki yatırım istikrarını bozmadı ve son gelen haberlere göre Uber’in yüzde 15’ini satın aldı. Şirket haricindeki yatırımcılarının toplam hisse sayısıysa yüzde 3 olacak. Bu haber 2017 yılında başı beladan kurtulmayan Uber için ayrıca sevindirici. Çünkü ihalenin sonucunda gergin olduğu belirtilen yönetim kurulunun sakinleşmesi bekleniyor. SoftBank ve diğer ortaklar tarafından anlaşmanın hemen ardından yeni yatırımlar için Uber’e 1,25 milyar Dolar aktarılacağı kaydediliyor.

SoftBank’tan da iki kişinin yönetim kuruluna katılmasının söz konusu olduğu ve toplam kurul üye sayısının 17’ye çıkartılacağı söyleniyor. Anlaşmanın yaklaşık yüzde 30’luk bir indirimle gerçekleştiği dolayısıyla herkesin mutlu olduğu da not edilenler arasında. SoftBank’ın kuvvetli bir strateji partneri olması beklenirken 48 milyar Dolarlık değerin üzerinden yapılan ve Ocak ayında tamamlanması beklenen anlaşmanın Uber’e Asya kapılarını açacağı düşünülüyor.

Yeni CEO Dara Khosrowshahi‘nin Benchmark ve Menlo Ventures gibi bazı üyelere hisselerini satması için baskı yaptığı iddia edildi. SoftBank Vision Fund CEO’su Rajeev Misra’ysa “Uber’in liderliğine ve çalışanlarına büyük bir güven duyuyoruz ve Uber’i, insan ve malların ulaşımıyla ilgili yeniden keşfettikleri sebebiyle destekleyeceğimiz için de heyecanlıyız.” diyerek şirketin duygularını dile getirdi.

Kaynak: Recode

SoftBank yıl içindeki yatırım istikrarını bozmadı ve son gelen haberlere göre Uber'in yüzde 15'ini satın aldı. Şirket haricindeki yatırımcılarının toplam hisse oranı yüzde 3 olacak. Bu haber 2017 yılında başı beladan kurtulmayan Uber için oldukça sevindirici. Çünkü her şeyden önce ihalenin sonucunda gergin olduğu belirtilen yönetim kurulunun sakinleşmesi bekleniyor. SoftBank ve diğer ortaklar tarafından anlaşmanın hemen ardından yeni yatırımlar için Uber'e 1,25 milyar Dolar aktarılacağı ve Asya kapılarının açılacağı kaydediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği