Uber ve SoftBank anlaşması resmileşti

Uber-SoftBank anlaşması, dün işleme kondu ve bugün resmi olarak yürürlüğe giriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber, 1,2 milyar Dolar’lık SoftBank anlaşmasını Tech Crunch‘a şu sözlerle anlattı:

Uber ailesi olarak artık SoftBank ve Dragoneer ile beraber olmaktan gurur duyuyoruz. Hissedarlarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için harika bir gelişme ayrıca teknoloji yatırımlarımızı iki katına çıkarırken Uber’in yönetimini güçlendirmeye ve hizmetlerimizi dünya genelinde daha çok yerde daha çok insana sunmaya devam ediyoruz.”

Uber-SoftBank anlaşması, dün işleme kondu ve bugün resmi olarak yürürlüğe giriyor. Uber’in kurucusu Travis Kalanick, hisselerinin yaklaşık yüzde 30’unu satmasıyla beraber milyarder konumuna gelmiş oldu. SoftBank, şirketteki en büyük hissedar olarak yönetim kurulu pozisyonlarını koruyacağını ve 2019’da planlanan halka arz için Uber’e yardımcı olacağını açıkladı.

SoftBank Yatırım Danışmanları CEO’su ve SoftBank Grup Direktörü Rajeev Misra, anlaşmayla ilgili Tech Crunch’a şu açıklamayı yaptı:

Uber yatırımını başarılı bir şekilde gerçekleştirmekten ve yönetim kurulu, yönetim ekibi ve hissedarların desteklerinden dolayı çok mutluyuz. Uber’in çok parlak bir geleceği var ve Uber artık Sprint’ten WeWork’e kadar geniş bir SoftBank ağının parçası oldu. SoftBank’in Uber’e daha büyük bir küresel başarı kazandırmasına yardımcı olmak için sabırsızlanıyorum.”

Softbank, Uber’in sunduğu 69 milyar Dolar’lık şirket değeri teklifini indirerek 48 milyar Dolar’lık şirket değeri üzerinden anlaşmayı imzaladı.

Kaynak: Tech Crunch

Uber ile SoftBank arasında 1,2 milyar Dolar değerinde yatırım anlaşması imzalandı. Uber’in kurucusu Travis Kalanick, hisselerinin yüzde 30’unu satarak milyarder konumuna gelirken şirket 2019’da halka arz için hazırlanıyor. Anlaşmayla birlikte SoftBank Uber’in en büyük hissedarı olurken, anlaşmayı 48 milyar Dolar şirket değeri üzerinden gerçekleştirdi.2 yanıt

Yorumunuz: