Uber’de işler karışıyor

Uber’in CEO’su görevinden alınan ancak hala yönetim kurulunda bulunan Travis Kalanick, yönetim kuruluna, kimseye danışmadan iki yeni yönetici dahil etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber’in CEO’su görevinden alınan ancak hala yönetim kurulu üyeliğine devam eden Travis Kalanick, şirketin yönetim kuruluna, kimseye danışmadan iki yeni yönetici dahil etti. Kalanick’in şirketin kurucusu olarak böyle bir hamle yapma hakkını kendinde gördüğü düşünülüyor ancak diğer yönetim kurulu üyeleri bu hamleye çok ciddi tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada “[Eski Xerox CEO’su] Ursula Burns ve [Eski Merrill Lynch CEO’su] John Thain’in Uber Yönetim Kurulu’na dahil edilmesi, Uber ve kurul için bir sürpriz oldu. Bizler tam da bu gibi sebeplerle şirkete dünya standartlarında bir yönetim anlayışı kurarak her çalışan ve hissedarın gurur duyabileceği bir şirket oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Bu açıklama, Kalanick’in hamlesine kurumsal bir dille “Hayatta olmaz!” denmesi anlamına geliyor.

https://twitter.com/MikeIsaac/status/913936019832971269?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fmashable.com%2F2017%2F09%2F30%2Fuber-board-appointments-burns-thain%2F

Kalanick Burns ve Thain’in yönetim kuruluna katıldığını cuma günü şu açıklamayla bildirmişti: “Şirketteki oylama haklarını önemli ölçüde değiştirmek ve yönetim kurulu yapısında ciddi değişikliklere gitmek adına yapılan önerilerin ışığında iki yeni yönetici atamaya karar verdim. Bu yüzden, bir karara varılması için yönetim kurulunun, özellikle de Ursula ve John gibi deneyimli yöneticilerin, tamamının hazır bulunması elzem hale geliyor.”

Skandalların ardı arkası kesilmedi

Kalanick Uber CEO’su görevinden Haziran ayında ayrılmıştı. Bu kararın ardında ise aylarca devam eden skandallar silsilesi bulunuyordu. Şirketteki cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel istismar iddiaları, Uber’in Google’dan otonom sürüş teknolojisi çaldığı iddiası ve Kalanick’in özel hayatıyla ilgili diğer problemler, şirketin kurucusunun CEO görevinden ayrılmasını gerektirdi.

Uber yönetim kurulu, önümüzdeki hafta şirketin yönetimini yeniden şekillendirecek bir oylama yapacak. Bu oylamada, Kalanick ve Benchmark gibi şirketin ilk yatırımcılarının yönetimdeki etkisinin azaltılması planlanıyor. Ayrıca Kalanick’in yeniden CEO görevine gelmesinin de zorlaştırılması bekleniyor.

Uber’in açıklamasında kullandığı “Şirkete dünya standartlarında bir yönetim anlayışı kurarak her çalışan ve hissedarın gurur duyabileceği bir şirket oluşturmaya çalışıyoruz” ifadesi, direkt olarak Kalanick’i hedef alan bir ifade.

Kaynak: Mashable

Uber’in CEO’su görevinden alınan ancak hala yönetim kurulu üyeliğine devam eden Travis Kalanick, şirketin yönetim kuruluna, kimseye danışmadan iki yeni yönetici dahil etti. Kalanick’in şirketin kurucusu olarak böyle bir hamle yapma hakkını kendinde gördüğü düşünülüyor ancak diğer yönetim kurulu üyeleri bu hamleye çok ciddi tepki gösterdi.Bir yanıt

Yorumunuz: