Facebook hissedarları Mark Zuckerberg’ü yönetimden uzaklaştırmayı istiyor

Facebook'un 30 Mayıs'ta gerçekleşecek yönetim kurulu oylamasında CEO olarak Mark Zuckerberg dışında birini görmek isteyen hissedarlar var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un hissedarları şirketin yönetiminde değişiklik yapılması için harekete geçti. Cuma günü yayımlanan ABD Sermaye Piyasası Kurulu’na gönderilen bir belgede şirketin yönetim kurulunun 30 Mayıs’ta toplanacağı ve hissedarlardan gelen sekiz talebin bu toplantıda oylanacağı belirtildi. Hissedarların taleplerinden iki tanesi Mark Zuckerberg’ü yakından ilgilendiriyor. Taleplerden biri Zuckerberg’ün artık şirketin başkanlığını bırakması yönünde. Diğer talep ise şirketin farklı hisselerine sahip kişilerin yönetim kurulunda farklı oy hakkı bulunması ile ilgili.

Önce Zuckerberg’ün oy gücünü elinden almak gerekiyor

Aktivist hissedarlar daha önce de Zuckerberg’ün başkanlığının sona ermesini önermişti ama bu öneri yönetim kurulunda reddedilmişti. Önerinin reddedilmesinin sebebi ise Zuckerberg’ün oy hakkını kullanması. Facebook’ta A tipi ve B tipi olmak üzere iki çeşit hisse bulunuyor. B tipi hisseye sahip olanların yönetim kurulundaki oy hakkı, A tipi hisseye sahip olan üyelere göre 10 kat daha fazla. Zuckerberg de B tipi hisselerin yüzde 75’ini elinde bulunduruyor. Yani bu şartlar altında Zuckerberg onaylamadan herhangi bir karar alınması mümkün değil. Yönetim kurulu Zuckerberg’ü kendi isteği dışında başkanlık görevinden almak istiyorsa önce bu paylaşım yapısını değiştirmesi gerekiyor.

Facebook’un geçtiğimiz birkaç yıl içinde karşı karşıya kaldığı skandallar şirketin itibarını zedeledi ve milyonlarca kullanıcının platformu terk etmesine sebep oldu. Bazı hissedarlar, şirketin yönetiminin artık yeni bir CEO’ya devredilmesi ile daha başarılı olabileceklerini düşünüyorlar.

Bu hamle aslında son dönemde bazı girişimlerde de karşımıza çıkmıştı. Uber CEO’su Travis Kalanick ve Tesla CEO’su Elon Musk, kendi kurdukları şirketlerin yönetiminden alınmışlardı.

Reed Hastings Facebook’tan ayrılıyor

Zuckerberg’ün akıbeti ne olacak bilemiyoruz. 30 Mayıs’taki toplantının ardından bu sorunun yanıtını alabileceğiz. Ama Facebook yönetim kurulundaki tek değişim bu olmayacak. 2011’den bu yana Facebook yönetiminde yer alan Netflix CEO’su Reed Hastings artık bu görevinden ayrılacağını açıkladı. Hastings 30 Mayıs’ta gerçekleştirilecek oylamada yönetim kuruluna aday olmayacak. Facebook’un video alanına yaptığı yatırımların ardından Netflix ve Facebook yavaş yavaş rakip konumuna gelmeye başlamıştı.

Son olarak Facebook ana pazarlardan sorumlu başkan yardımcısı konumuna Erskine Bowles yerine Peggy Alford’ı getireceğini açıkladı. Siyahi bir kadın olarak Peggy Alford Silikon Vadisi’ndeki ırk ve cinsiyet sebepli eşitsizliklere de bir yanıt olarak Facebook yönetim kurulunda görev alacak.

Kaynak: Business Insider, CNBC

Facebook'un hissedarları şirketin yönetiminde değişiklik yapılması için harekete geçti. Cuma günü yayımlanan ABD Sermaye Piyasası Kurulu'na gönderilen bir belgede şirketin yönetim kurulunun 30 Mayıs'ta toplanacağı ve hissedarlardan gelen sekiz talebin bu toplantıda oylanacağı belirtildi. Hissedarların taleplerinden iki tanesi Mark Zuckerberg'ü yakından ilgilendiriyor. Taleplerden biri Zuckerberg'ün artık şirketin başkanlığını bırakması yönünde. Diğer talep ise şirketin farklı hisselerine sahip kişilerin yönetim kurulunda farklı oy hakkı bulunmasının adil olmadığını öne sürüyor. Facebook'ta A tipi ve B tipi olmak üzere iki çeşit hisse bulunuyor. B tipi hisseye sahip olanların yönetim kurulundaki oy hakkı, A tipi hisseye sahip olan üyelere göre 10 kat daha fazla. Zuckerberg de B tipi hisselerin yüzde 75'ini elinde bulunduruyor. Yani bu şartlar altında Zuckerberg onaylamadan herhangi bir karar alınması mümkün değil.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği