Facebook hissedarları 120 milyar Dolar zararı mahkemeye taşıyor

Geçtiğimiz hafta yaşanan yüzde 19 değer kaybının ardından Cuma günü Facebook Inc. ve CEO’su Mark Zuckerberg’e hissedarlar tarafından dava açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, geçtiğimiz hafta açıklanan ikinci çeyrek gelir rakamlarının beklentilerin çok altında kalmasının ardından borsada bir anda yüzde 19 değer kaybetmişti. Bu değer kaybı, şirketin hissedarlarının toplamda 120 milyar Dolar kaybetmesine sebep oldu. Cuma günü Facebook Inc. ve CEO’su Mark Zuckerberg’e hissedarlar tarafından dava açıldı. Bu davayı diğer başka davaların da takip edeceği düşünülüyor.

“Kamuoyunu yanlış ve eksik bilgilendirdiler”

Hissedar James Kacouris tarafından Manhattan federal mahkemesine açılan davada Facebook, Zuckerberg ve şirketin Finans Genel Müdürü David Wehner, yavaşlayan gelir artışı, azalan faaliyet kar marjı ve aktif kullanıcı sayısı konusunda hatalı ya da eksik bilgi verdikleri gerekçesiyle dava edildi.

Kacouris piyasanın gerçeği öğrendiğinde ‘şok olduğunu’ söyledi ve yüzde 19’luk değer kaybının, sanıkların federal güvenlik yasalarını çiğnemesinden kaynaklandığını ifade etti.

Davanın bir toplu dava olması isteniyor ve zararların net olmadığı vurgulanıyor. Konu ile ilgili görüşü sorulan bir Facebook sözcüsü yorumda bulunmadı.

ABD’de hissedarlar genellikle borsada yaşanan beklenmedik düşüşlerin ardından şirketleri dava ediyor, özellikle de kayıp büyükse. Facebook daha önce kullanıcı verilerini kullanması ve koruması ile ilgili düzinelerce davayla karşılaşmıştı. Bu davalardan çoğu San Francisco federal mahkemesinde birleştirilmişti.

Zuckerberg’ün serveti de azaldı

Perşembe günü yaşanan hisse düşüşü Zuckerberg’ü de vurdu. Daha önce Warren Buffet ile birlikte dünyanın en zengin dördüncü kişisi olarak gösterilen Zuckerberg’ün net değeri şu anda 66 milyar Dolar’a düşmüş durumda. Warren Buffet şu anda 83 milyar Dolar’lık serveti ile üçüncü sırada yer alıyor. Zuckerberg ise altıncılığa kadar gerilemiş durumda.

Facebook hisseleri Perşembe günü yaşanan yüzde 19’luk düşüşün ardından Cuma günü de yüzde 0,8 düşüş yaşadı.

Kaynak: Reuters

Facebook, geçtiğimiz hafta açıklanan ikinci çeyrek gelir rakamlarının beklentilerin çok altında kalmasının ardından borsada bir anda yüzde 19 değer kaybetmişti. Bu değer kaybı, şirketin hissedarlarının toplamda 120 milyar Dolar kaybetmesine sebep oldu. Cuma günü Facebook Inc. ve CEO’su Mark Zuckerberg’e hissedarlar tarafından dava açıldı. Bu davayı diğer başka davaların da takip edeceği düşünülüyor.Bir yanıt

Yorumunuz: