Facebook davası sanığı 3 yıl sonra yakalandı

Facebook'tan pay almak için çabalayan ve ev hapsinden kaçarak kayıplara karışan Paul Ceglia 3 yıl sonra Ekvador'da yakalandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2003’ün Nisan ayında Paul Ceglia ve Mark Zuckerberg birlikte çalıştı ve bir kontrat imzaladı. Zuckerberg’e (ve federal savcılara) göre bu iş programlama alanında basit bir ücretli çalışma işiydi. Ancak Caglia 2010’da mahkemeye giderek bu kontratın kendisine Facebook’un yarısı üzerinde hak iddiası sağladığını savundu. Bu dönemde Facebook milyarlarca Dolar değere ulaşmıştı.

Facebook belki Ceglia’ya bir miktar ödeme yaparak bu davadan vazgeçmesini sağlayabilirdi ancak şirket bunu reddetti. Dava düşürüldü ve Ceglia bir süre sonra evrakta sahtecilik sebebiyle ev hapsine mahkum edildi. 8 farklı avukat tarafından reddedilen Ceglia mahkemede yenilgi üzerine yenilgi yaşadı. Nihayetinde, sadece hapse girmemek için mücadele eder hale geldi.

3 yıldır ortada yoktu

Daha sonra beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Ceglia ortadan kayboldu. 2015’in Mart ayında Ceglia takip bilekliğinden kurtuldu ve eşi, iki çocuğu ve köpeğini yanına alarak kayıplara karıştı. Aylar sonra Bloomberg’e gönderdiği e-postada, devlette güvenebileceği hiç kimse kalmadığını düşündüğü ve hayatından endişe ettiği için kaçtığını yazdı.

Aradan geçen yılların ardından Ceglia şimdi ABD’ye geri gönderilmek üzere. Reuters’ın haberine göre Ceglia Ekvador’da ele geçirildi ve ABD’ye geri gönderilmesi için çalışmalar sürüyor. Avukatı Ceglia’nın güvende olduğunu öğrendiği için mutlu olduğunu ve müvekkilinin suçsuzluğunu kanıtlamak için güçlü delilleri olduğunu söyledi.

Kaynak: The Verge

Facebook'tan pay almak için çabalayan ve ev hapsinden kaçarak kayıplara karışan Paul Ceglia 3 yıl sonra Ekvador'da yakalandı. Ceglia Facebook'un programlamasında görev aldığı için şirketin yarısının kendisine ait olduğunu savunuyor. Mark Zuckerberg ise Ceglia'nın programlama için tutulduğunu ve kendisine bu iş için gerekli ödemenin yapıldığını söylüyor. Ceglia, iddiasını kanıtlamak için evrakta sahtecilik yaptığı gerekçesiyle ev hapsine mahkum edilmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği