Mark Zuckerberg 2018’i değerlendirdi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg için 2018, geri dönüp bakıldığında istenmeyen anılarla dolu bir yıl olarak hatırlanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yıl yaklaşıyor. içinde bulunduğumuz yıla son bir kez bakmanın ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini incelemenin vakti geldi demek. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg için ise bu durum, son derece zor geçen bir yıla bakmak anlamına geliyor. 34 yaşındaki genç CEO, Harvard’da yurt odasında Facebook’u kurduğu günlerden bu yana geçen 14 yıl içinde hiç bu kadar zorlu bir yıl yaşamamıştı.

Önce Cambridge Analytica skandalı patlak verdi ve bunun üzerine Zuckerberg ifade vermesi için Kongre’ye çalğırıldı. Daha sonra bir siber saldırıda 29 milyon kişinin bilgileri çalındı. Ayrıca New York Times’ta yayımlanan makaleyle Zuckerberg ve COO Sheryl Sandberg’in liderlik yeteneklerinin eleştirilmesi büyük tepki getirdi. Kısa bir süre içinde Zuckerberg ‘muhtemel başkanlık adayı’ konumundan Saturday Night Live’da bir parodi unsuruna dönüştü. Yani süreç oldukça zorluydu.

“Facebook için daha fazla çalışacağım”

Zuckerberg yıl sonunda paylaştığı notunda ise biraz iyimser biraz da savunmacıydı. Şirkette yaptığı değişikliklerden bahsederken Zuckerberg “DNA’mızı değiştirdik.” ifadesini kullandı ve gelecekte Facebook’taki kötü olaylarla mücadele etmeye daha fazla odaklanacağını söyledi. Rusların seçimlere müdahale etmesinden, insanlara zarar veren zorbalık gönderilerine ve insanlara kendi verilerinin kontrolünü sunmaya kadar pek çok alanda düzenlemeler yapılacağını ifade etti. Ayrıca Facebook’ta şu anda 30 bin kişinin güvenlik ve taciz konuları ile ilgilendiğini ve güvenlik için her yıl milyarlarca Dolar harcandığını söyledi.

Bu konuları düzeltmenin bir yıldan fazla süreceğini de kabul eden Zuckerberg, şirketin çok yıllık planlarının bu konulara odaklanmaya başladığını söyledi. CEO “Geçmişte bu konulara gerektiği kadar odaklanmamıştı ama şimdi geleceği de düşünerek hareket ediyoruz. Bu konulara odaklanarak çok fazla şey öğrendim ve hala yapmamız gereken birçok iş var. 2018’de gerçekleştirdiğimiz gelişmelerle gurur duyuyorum ve bu noktaya gelmemize yardımcı olan herkese (Facebook içindeki ekiplere, partnerlerimize, bağımsız araştırmacılara ve bize geri bildirimde bulunan herkese) minnettarım. Yeni yıla girerken bu önemli konularda ilerleme kaydetmeye devam etmeye kararlıyım.” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg geçmişte bir sonraki yıl için planlarını yaparken “Mandarin Çincesi öğreneceğim”, “Jarvis gibi bir kişisel asistan yazılımı geliştireceğim”, “Daha fazla kitap okuyacağım” gibi planlardan bahsetmişti. Bu yılın başında ise Zuckerberg “Facebook’u düzelteceğim” dedi ama kendi ifadelerine göre daha yapılacak çok iş var. Bazı Twitter kullanıcıları da bu duruma atıfta bulunarak Zuckerberg’e 2019 için ‘günde birkaç şınav çekmek’ gibi daha basit bir hedef belirlemesini öneriyor.

Kaynak: CNET

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg için 2018, geri dönüp bakıldığında istenmeyen anılarla dolu bir yıl olarak hatırlanacak. Zuckerberg bu yılın sonunda yazdığı yazıda yıl içinde  Facebook'u düzeltmek için çok çalıştığını ve birçok kişi ve ekipten bu iş için destek aldığını söyledi. Facebook'un DNA'sını değiştirdiklerini ifade eden CEO, işinin henüz tamamlanmadığını ve gelecek yılda da bu çalışmaların devam edeceğini söyledi.

2 Yorum

  • Şirketin yaptıkları gerçekten hoşgörüyle karşılanacak bir durum değil. Takındığı tutum ve davranış olayın kontrol altında olduğunu kullanıcılara hissettiriyor. Ancak, ben bu olaylar silsilesinin hoşgörüyle karşılanacağını öngörmüyorum ve yakın zamanda bunun ile alakalı kullanıcıların bir sitemi olabilir.

  • Zuckerberg Facebook ve Google’da daha demokratik yöntemler deneyebilir. Kısıtlamak ve yasakçılık sağcı muhafazakar grupların dayatmalarıdır. Birazcık Adolf Hitler kokuyorlar. İlerici demokrat tedbir ve kararlar daha sağlıklı olacaktır. Facebookun feodal bakış açısından daha çağdaş bir perspektife erişim sağlaması isteğiyle sevgiyle kalın kardeşlerim. 21.02.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği